« KÜLTÜR-SANAT ANASAYFA

HAYATTA KALMANIN İLGİNÇ YOLLARI

"Berbat Durum Senaryoları" adlı kitapta, olağandışı durumlarda neler yapılabileceği anlatılıyor.

Joshua Piven ve David Borgenicht'in kaleme aldığı, Dharma yayınlarından çıkan kitapta bir uçağı yere indirmekten, köpekbalığı saldırısına, arabada bebek doğurtmaktan, bombalı bir paketi tanımaya kadar bir çok konuda "hayat kurtarmanın" püf noktaları anlatılıyor.

Paraşütünüz açılmazsa, seyahat etmekte olduğunuz uçağın pilotları devre dışı kalırsa ya da kullandığınız arabada bir bebek doğurtmanız gerekirse ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Joshua Piven ve David Borgenicht'in kaleme aldığı "Berbat Durum Senaryoları" adlı kitapta, insanı ölümle burun buruna getirebilecek "çok acil durumlarda" hayat kurtarmanın ya da hayatta kalmanın püf noktaları anlatılıyor. Vahşi doğada kibrit olmadan nasıl ateş yakılabileceği, bir köpekbalığı yüzgeci ile aniden karşılaşınca yapılması gerekenler, bir köprüden atlamak zorunda kalındığında doğru pozisyonun alınması ya da kızgın bir boğaya karşı koymanın yollarına kadar kritik durumlarda yapılması gerekenler, basit çizimlerle gösteriliyor.

Kitapta, dublörler, doktorlar, ordu özel birim eğitmenleri, bomba imha uzmanları, boğa güreşçileri, doğada hayatı devam ettirme uzmanları, aletli dalış eğitmenleri, otomobil yarışçıları, çilingirler, paraşütçüler, timsah çiftliği sahipleri, deniz biyologları ve çığ altında kalanları kurtarma devriyeleri gibi uzmanların, 40 kritik durumda yapılması gerekenlere ilişkin tavsiyeleri yer alıyor. Kitapta ayrıca, "Bataklıktan kurtulmak", "Otomobile düz kontak yaptırmak", "Köprü ya da uçurumdan nehre atlamak", "Hareket eden bir otomobilden aşağı atlamak", "hareket eden bir motosikletten bir otomobile geçmenin yolları", "Nefes borusunu açma ameliyatı", "Donan organları tedavi etmek", "ateş hattından kurtulmanın çaresi", "Yıldırım çarpmasından nasıl korunulacağı", "Dalış tüpündeki hava bitince ne yapılacağı" gibi "berbat durum"larda izlenecek yöntemlere de yer veriliyor.


DAĞ ASLANIYLA KARŞILAŞIRSANIZ...

Kitaba göre "berbat durumda" kalındığında yapılması gerekenlerden bazıları şöyle:

Dağ aslanıyla karşılaşırsanız: Kaçmayın, kaçmak sadece onun daha fazla dikkatini çekmenize neden olur. Paltonuzu açarak kendinizi daha büyük gösterin. Çömelmeyin. Yanınızda küçük çocuklar varsa, onları kucağınıza alın, daha iri görünmek için elinizden geleni yapın. Yavaşça geri gidin ya da hayvan uzaklaşana kadar bekleyin. Eğer saldırgan davranmaya devam ediyorsa, ona taş atın. Size saldırırsa, dövüşerek karşılık verin, özellikle gözlerine ve ağzına vurun. Genellikle avlarının boynunun arkasına öldürücü bir ısırık attıkları için ne olursa olsun boynunuzu ve boğazınızı koruyun."

Suya batmakta olan bir otomobilden nasıl çıkılır: "Araba suya çarptığı anda pencerenizi açın. Eğer camlarınız otomatikse camları açan motorlar çalışmıyorsa ya da pencereleri açan kolu çeviremiyorsanız, ayağınızla, omzunuzla ya da ağır bir cisimle vurarak camı kırmaya çalışın. Eğer pencereleri açamıyor ya da kıramıyorsanız, sakin olun ve paniğe kapılmayın. Otomobilin içine su dolana dek bekleyin. Su başınıza ulaştığında derin bir nefes alın ve nefesinizi tutun. Şimdi iç ve dış basınç eşit olmalıdır. Kapıyı açmayı başarabilir ve yüzeye doğru yüzebilirsiniz."

Zehirli yılan saldırısına karşı ne yapmalı: "En kısa sürede ısırığı su ve sabunla yıkayın. Isırılan bölgeyi hareketsiz ve kalp düzeyinin aşağısında tutun. Bu zehrin akışını yavaşlatacaktır. En kısa sürede tıbbi yardım alın. Eğer 30 dakika içinde tıbbi yardım bulamayacaksanız, zehrin akışını yavaşlatmak için ısırığın üzerini beş ya da on santim kalınlığında bir bandaj ile sıkıca sarın. Eğer yanınızda bir emme aleti varsa herhangi bir yarık açmadan zehiri yaradan çekmeye çalışın. Zehiri ağzınızla emmeye çalışmayın, ağız yoluyla kana karışabilir."

Timsahla nasıl mücadele edilir: "Eğer topraktaysanız, timsahın sırtına çıkmaya ve boynuna bastırmaya çalışın. Timsahın gözlerini örtün, bu genellikle onu daha sakinleştirir. Eğer size saldırırsa, siz de onun gözlerine ve burnuna saldırın. Bunun için elinizdeki herhangi bir silahı ya da yumruklarınızı kullanın. Eğer timsahın ağzı, bir organınızın üzerine kapanmışsa, burnuna vurun ya da yumruk atın. Genellikle timsahlar burunlarına hafifçe vurulsa bile ağızlarını açarlar. Ağızları ile yakaladıkları şey her neyse onu bırakırlar ve geri çekilirler. Eğer timsah sizi çenelerinin arasında tutuyorsa, onun sizi sallamasını ya da döndürmesini engellemelisiniz, bu ani hareketler ciddi doku yaralanmalarına neden olur. Küçük bir kesik ya da yaralanma bile olsa enfeksiyonu tedavi etmek için çok çabuk bir şekilde tıbbi yardım alın. Çünkü timsahların ağzında büyük miktarda patojen vardır."


BOMBALI PAKETİ NASIL TANIRSINIZ?

Kitaba göre, bombalı paketi tanımak için şu unsurlara dikkat etmek gerekiyor:

"Eğer postacı beklenmeyen hacimli bir mektup ya da paket getirirse, üzerine baskı uygulamadan şişkinlik, çıkıntı, biçimsiz bir şekil olup olmadığını inceleyin. Özellikle dengesi eşit olmayan paketleri kontrol edin. Elle yazılmış şirket adresleri veya etiketler alışılmadık durumlardır. Bu şirketin gerçekten varolup olmadığını ve gerçekten size paket gönderip göndermediğini kontrol edin. Telle sarılmış paketlerden kuşkulanın, modern paketleme malzemelerinde sicim veya tel bulunmaz. Küçük paket veya mektupların üzerinde aşırı posta ücreti olması durumunda dikkatli olun. Bu, o nesnenin ağırlığının postahane tarafından tartılmadığını gösterir. Delik, özellikle yağ lekeleri, dışa taşmış tel uçları ya da aşırı derecede bantlanma gibi durumlarda dikkatli olun. Gönderi adresi olmayan ya da anlamsız adresler yazılı olan paketler karşısında dikkatli olun."

Üzerinize çığ düşerse: "Serbest stilde yüzme hareketi ile karın üzerinde kalmak için mücadele edin. Eğer kara gömülmüşseniz, kurtulmak için en iyi şansınız, birinin sizi görmüş olmasıdır. Çığ sırasında düşen kar, sıkı bir kartopu gibidir. Kazarak dışarı çıkmanız çok zordur. Eğer sadece kısmen gömülmüşseniz, ellerinizle kazarak ya da kara tekme atarak dışarı çıkabilirsiniz. Kayak bastonunuz hala elinizde duruyorsa, bir açıklık görene ya da hissedene kadar çeşitli yönlerde kara saplayın, sonra bu yönde kazmaya başlayın. Eğer yapabilirseniz, çevrenizde küçük bir çukur kazın ve içine girin. Tükürün, tükürüğünüz aşağı doğru akacak ve size yukarısının hangi yönde olduğu hakkında bir fikir verecektir. Yukarı doğru çabucak kazarak çıkmaya çalışın."

Köpekbalığı saldırısına uğrarsanız: "Eğer size doğru gelen veya saldıran bir köpekbalığı varsa, elinizdeki herhangi bir şey ile köpekbalığının acıya en duyarlı bölgeleri olan gözlerine ya da solungaçlarına vurun. Bu bölgelere hızlı, sert, art arda dürtüşler yapın. Köpekbalığına vurmak, ona aslında savunmasız olmadığınızı söylemek demektir. Her zaman grup halinde kalın, köpekbalıkları daha çok tek kalan kişilere saldırmaktadır. Kıyıdan çok uzaklaşmayın. Geceleyin ya da alacakaranlıkta suya girmeyin. Kanayan açık bir yaranız varsa suya girmeyin. Parlayan mücevherler takmamaya çalışın, çünkü yansıyan ışık balık pullarının parıldamasına benzer. Parlak renkli mayolar giymekten kaçının."


Ana Sayfa l Editör'den l Künye l Kültür-Sanat l Netleşi l Adres Çubuğu l Oyun l Arşiv l E-Mail