« KÜLTÜR-SANAT ANASAYFA


MEKSİKALI
(THE MEXICAN)


Yönetmen: Gore Verbinski
Senaryo: J.H. Wyman
Görüntü Yönetmeni: Dariusz Wolski
Müzik: Alan Silvestri
Yapım: 2001 Amerikan Yapımı, 123 dakika
Türü: Macera - Komedi
Oyuncular: Brad Pitt, Julia Roberts, James Gandolfini, J.K. Simmons, Bob Balaban, Michael Cerveris

BİR AŞK, BİR SİLAH VE KADER...

Abidin ÖZKAN


İnsanlar kadere ne kadar karşı gelseler de sonunda yaptıkları tek şey kadere boyun eğmektir. Gore Verbinski'nin yönettiği Meksikalı filmi işte böyle karelerle dolu bir film. Yönetmen öyle bir işe soyunuyor ki bir filmde anlatılamayacak kadar konuyu bir araya getiriyor ve bunda tabii başarısız oluyor. Kaderciliği merkezine alarak birbiriyle ilgisiz birkaç konuyu zorla da olsa aşk temasında buluşturabiliyor. Ama ne buluşturma...

Filmi izlemeye başladığınızda karşınızda Tarantinovari bir yapıt olduğunu zannediyorsunuz. Ama film fazla ilerlemeden düşüş sinyallerini veriyor ve ikinci bölüme hayal kırıklığı içerisinde giriyorsunuz.

Filmin konusu ise ilginç: Ortada bir silah var ve herkes bu silahın peşinde. Filmde gördüğümüz herkes silah için neredeyse canını verecek kadar hayatını tehlikeye atıyor.
Ama silah sadece silahı yapan kişinin oğlu için bir anlam ifade ediyor. Ve bunun yanında, anlatılan mitoloji tarzındaki olaylarda silahın çalışmadığı veya lanetli bir silah olduğu söyleniyor. Yine de herkes bu silahı almak için yoğun bir çaba sarf ediyor.

Bunun yanında film kahramanları arasındaki aşkta yaşanan problemleri yönetmenin eşcinsel bir insanın söylemiş olduğu sözlerle düzeltmesi ve eşcinsel ilişkiyi kadın-erkek ilişkisinden daha üstün tutması filmin eksi puan hanesine birkaç puan daha eklenmesine neden oluyor.

Profesyonel bir senaryonun ne anlatmak istediğini bir cümlede toplayabilirsiniz. Ve iyi bir senaryo olayla değil de karakterle ilerler. Ama The Mexican filminin senaryosu bırakın olayla ilerlemeyi olayları birbirine katıyor. Aşk gibi derin ve anlamlı bir konuyu yüzeysel olarak hem de mafya elemanlarının birbirini öldürdüğü bir ortamda anlatmaya çalışıyor. Tabii sadece anlatmaya çalışıyor. Senaryo her şeyi yarım bırakarak ilerliyor. Ayrıca filmde öyle diyaloglar var ki Türk filmlerini aratmayacak nitelikte.

Julia Roberts ve Brad Pitt'in rolleri ise bedenlerine büyük gelmiş iğreti bir elbise gibi duruyor. Filmin belki de en olumlu tarafı çeşitli Meksika kökenli şarkıların tınılarının film boyunca izleyiciyi bırakmaması.

Sonuçta The Mexican, Brad Pitt'i ve Julia Roberts'ı harcayan ve derdini anlatamayan bir film olarak hafızalarımızda yerini alıyor.


Ana Sayfa l Editör'den l Künye l Kültür-Sanat l Netleşi l Adres Çubuğu l Oyun l Arşiv l E-Mail