Yıl:2 Dönem:2 Sayı:3/15

       

     
  ALBÜM TANITIMLARI


PINK FLOYD / ECHOES

Art Rock'ın öncüsü Pink Floyd, ilk 'Best Of'unu yayınladı. "Echoes" isimli albümde tam 26 parça bulunuyor. İlk albümü "The Pipers At The Gate Of Down" 1967 yılında yayınlanan Pink Floyd, 1973 yılında yayınladıkları "Dark Side Of The Moon" ile Türkiye dahil tüm dünyada zirve yapmışlardı. Bu albüm listelerde dolaşırken 1975'te "Wish You Were Here" piyasaya sürüldü. 1977 yılında grubun modern yaşam hakkındaki görüşlerini anlatan Orwelci "Animals" çıktı. Takvimler 1979'u gösterdiğinde bütün radyolar "The Wall"ı çalıyordu. 1983 yılında savaş aleyhtarı sloganlar içeren "Final Cut" kapımızı çaldı. Albümler albümleri izledi ve şimdi grup karşımıza ilk 'Best Of'u ECHOES ile çıkıyor. Albümde; Money, Wish You Were Here, Hey You, Another Brick in the Wall... gibi tam 26 parça yer alıyor.

EMI MUSICVANGELIS / MYTHODEA

Yaptığı albümlerde geçmiş ile bugünü birleştirmeye çalışan Wangeles, "Mythodea" isimli albümünü Sony Music etiketi ile yayınladı. Albüm aynı zamanda NASA'nın Mars Odyssey görevinin de resmi müziği ilan edildi. Kayıtlar Atina'daki Zeus Olympia Tapınağı'nda haziran ayında gerçekleşti. Albüm 20 perküsyon ustası, 120 kişilik koro ve Vangelis eşliğinde kaydedilmiş. Bunu yaparken bir anlamda antik ve çağdaş bir senfoni sentezi oluşturulmuş. Elektronik müzik ve Vangelis sevenlere tavsiye edilir. 

SONY MUSICD.E.F. ORKESTRA / BEATLES ALATURKA

Beatles parçalarını, vurmalı sazlar ve doğu ritimleri ile birleştirerek oluşturdukları değişik bir tarzla yorumlayan D.E.F. Orkestra'nın "Beatles Alaturka" isimli albümünü Balet Plak etiketi ile yayınladı. D.E.F. Orkestra; MFÖ'den Fuat Güner, Erdal Kızılçay ve Dağhan Boydur'dan oluşuyor. Bu grup daha önce de değişik festivallerde çalışmalarını seslendirmiş, Beatles'ın anavatanı İngiltere'de de büyük beğeni kazanmıştı. Albümün en dikkat çekici özelliklerden biri de kapağı. Farklı bir sentez dinlemek isteyenlere önerilir.

BALET PLAKERKAN OĞUR - O. MURAT ÖZTÜRK / HİÇ

Elimizdeki albüm Mayıs 1999'da çıkan Erkan Oğur - O. Murat Öztürk ikilisinden oluşan Derman grubunun geleneksel çalgılarla hazırladığı enstrümantal bir halk müziği albümü: "Hiç". Müzik adına bunca kirlenmenin yaşandığı bu günlerde ortak bir heyecanın hatırlanabilmesine vesile olabilecek bir albüm "Hiç". Tam anlamıyla bir Anadolu. Albümde zeybekten horona kadar Anadolu'nun ritmi tutulmuş. Kasetin kapağında da belirtildiği gibi "bu çalışma, sizlere Anadolu'nun 'AVAZ'ını sunuyor". Bu toprakta şekillenmiş türleri, çalgılarıyla örnekliyor. Aşk ile...

KALAN MÜZİKMURAT SALİM TOKAÇ - GENÇLİK HÜLYALARI

Murat Salim Tokaç'ın "Gençlik Hülyaları" isimli albümü, Beyza Müzik etiketiyle yayınlandı. Bu kaset, piyasada az miktarda bulunan tambur albümlerine bir yeni tambur albümü olarak büyük bir katkı niteliği de taşıyor. Samsun Klasik Türk Müziği Korosu'nda uzman sanatçı olarak çalışan Tokaç aynı zamanda tıp alanında doktora çalışması da yapıyor. "Gençlik Hülyaları", M. Salim Tokaç'ın ilk solo albümü. Tokaç 1995 yılında La Chant du Monde tarafından Fransa'da yayınlanan "Fasıl" adlı CD'de Ç. Tanrıkorur ve F. Yarkın'la birlikte Solo Ney ve Tambur çalmıştır. KASİAD tarafından 1998 yılında "yılın müzik adamı" seçilmiştir. Babası da neyzen olan Tokaç, 5 yaşından beri ney üflüyor ve 11 yaşından beri de tambur çalıyor. Klasik Ney ve Tambur'un tadına varmak isteyenlere tavsiye edilir.

BEYZA MÜZİK
 

Geri AnasayfaANASAYFA | KÜNYE | EDEBİYAT | SİNEMA | MÜZİK | KİTAP | ARŞİV