Yıl:3 Dönem:2 Sayı:6/18

       

     
  VİZYONDAKİ FİLMLER


TEK

Yönetmen: James Wong
Senaryo: Glen Morgan ve James Wong
Müzik: Trevor Rabit
Oyuncular: Jet Li, Delroy Lindo, Carla Gugino, Jason Statham

Yakın gelecekte, quantum tünelleri adı verilen bir teknoloji sayesinde insanların paralel evrenlere gitmeleri mümkün olur. Suçluların bu olanaktan yararlanmaya başlaması üzerine kurulan MVA, yani Multi-Verse Authorities, boyutlararası yasaları korumak göreviyle paralel evrenlerde seyahat eden polislerden oluşmaktadır. MVA'nın eski ajanlarından Gabriel Yulaw (Jet Li) de kanun dışına çıkınca işler iyice karışır: Yulaw, boyut boyut gezerek farklı evrenlerde yaşayan diğer Gabriel Yulaw'ları öldürmekte, böylece tüm evrenlerdeki tek Gabriel Yulaw olup olağanüstü bir güce ulaşmayı hedeflemektedir. Tek olma heveslisi Yulaw'ın peşine eski ortağı Harry Roedecker (Delroy Lindo) ve Harry'nin yeni partneri Evan Funsch (Jason Statham) düşerler.

Jet-Li'nin harika dövüş numaralarını sergileme fırsatını sıkça bulduğu bir bilim kurgu serüven...TARAFSIZ BÖLGE

Yönetmen: Danis Tanovic
Senaryo: Danis Tanovic
Görüntü Yönetmeni: Walther Vanden Ende
Oyuncular: Branko Djuric (Chiki), Rene Bitorajac (Nino), Filip Sovagovic (Çera), Georges Siatidis (Marchand), Serge-Henri Valcke (Dubois), Sacha Kremer (Michel), Alain Eloy (Pierre)

1993 yılında, Bosna'daki savaşın en şiddetli çarpışmalara sahne olduğu günlerde, bir grup Bosna askeri, iki güç arasındaki, insandan arındırılmış bölgede yollarını kaybederler. Sırp askerlerinin kendilerine ateş açması sonucu boş bir sipere sığınırlar. Görünüşe göre Bosna takımından sadece Chiki, hayatta kalmayı başarmıştır. Sırp komutanın kurtulan olup olmadığını kontrol etmesi için gönderdiği iki kişiden sadece Nino, Chiki'nin açtığı ateşten kendisini kurtarmayı başarır. Ne var ki yaralıdır ve Chiki ile aynı sipere sığınmak zorundadır. Chiki, öldüğünü zannettiği arkadaşı Çera'nın altına mayın koyarak bir bubi tuzağı hazırlamıştır. Ancak Çera kendine gelince işler değişir. Eğer Çera hareket edecek olursa, herkes yok olacaktır. Paniğe kapılan iki düşman birbirleriyle işbirliği yapmak zorunda kalırlar. İkisinin de kendi taraflarından yardım istemesi üzerine olaya Birleşmiş Milletler Barış Gücü de karışır. Bu sırada bir televizyon muhabiri olan Jane Livingstone olayların iyice karışmasına neden olacaktır. Ortalık ana baba gününe döner ve yüksek tansiyonlu bir bekleyiş başlar.

Genç yönetmen Danis Tanovic'in bu yıl en iyi yabancı film Oscar'ını da alan ilk filmi.TENENBAUM AİLESİ

Yönetmen: Wes Anderson
Senaryo: Wes Anderson, Owen Wilson
Görüntü Yönetmeni: Robert Yeoman
Müzik: Mark Mothersbaugh
Oyuncular: Gene Hackman, Anjelica Huston, Bill Murray, Gwyneth Paltrow, Ben Stiller, Luke Wilson

Royal Tenenbaum (Gene Hackman) ve karısı Etheline'nin (Anjelica Huston) üç çocukları vardır -Chas (Ben Stiller), Richie (Luke Wilson) ve Margot (Gwyneth Paltrow)- ve bir gün ayrılırlar. Oysa o güne dek; Chas çocuk sayılacak yaştayken emlak işine girmiştir ve uluslararası finans dünyasında neler olup bittiğini bilecek düzeydedir. Margot oyun yazmaktadır ve henüz dokuzuncu sınıftayken elli bin USD'lik Braveman Grant ödülünün sahibi olmuştur. Richie teniste küçükler şampiyonudur ve U.S. Nationals finallerini üç yıl üst üste kazanmıştır. Şimdi, genç Tenenbaum'ların tüm bu parlak hayatı üzerinden ihanet, başarısızlık ve felaket dolu 20 yıl geçmiş ve herşeyin sorumlusu olarak kabul edilen kişi, genellikle ailenin babasıdır.

The Royal Tenenbaums, bir dahiler ailesinin ve bu ailenin birdenbire, umulmadık şekilde bir kış toplantısı için yeniden biraraya gelmesinin hikayesidir.ÖLÜMÜNE TAKİP

Yönetmen: Andrew Davis
Senaryo: Ronald Roose, David Griffiths 
Oyuncular: Arnold Schwarzenegger (Gordon Brewer), Elias Koteas (CIA Ajanı Peter Brandt), Francesca Neri (Selena Perrini), Cliff Curtis (Claudio "Kurt" Perrini), John Leguizamo (Felix Ramirez), John Turturro (Sean Armstrong)

Kahraman bir itfaiyeci ve aile babası olan Gordon Brewer, karısı ve çocuğunun öldürüldüğü patlamadan sonra kendisini uluslararası terörizm ağının ortasında bulur. Resmi soruşturma ilerlerken Gordon, gerçek katillerin bu şekilde bulunamayacağını anlar ve kendi yöntemleriyle adaleti yerine getirmeye karar verir.ALI

Yönetmen: Michael Mann
Senaryo: Stephen J. Rivele
Görsel Yönetmen: Emmanuel Lubezki 
Müzikler: Pieter Bourke, Bill Brown, Kenneth 'Babyface' Edmonds (şarkı), Marvin Gaye (şarkı), Lisa Gerrard (şarkı), R. Kelly (şarkı)
Oyuncular: Will Smith, Jamie Foxx, Jon Voight, Mario Van Peebles, Ron Silver, Jeffrey Wright, Jada Pinkett Smith, Nona M.Gaye, Michael Michele

O Cassius Clay olarak doğdu... 1960'lı yıllarda ringlerde fırtına gibi eserek, otoriteler tarafından gelmiş geçmiş en iyi boksör olarak nitelendirildi. Vietnam Savaşı'na gitmeyi reddettiği için elinden alınan şampiyonluğunu tekrar geri kazandı. Müslümanlığı seçerek Muhammed Ali adını aldı. Medyanın ve kadınların sevgilisi oldu. O, kendi deyimiyle "Kelebek Gibi Uçar, Arı Gibi Sokar"'dı. Film işte bu renkli hayat öyküsünü anlatıyor.ÇOK ÖZEL HABER

Yönetmen: Lasse Hallström
Senaryo: E. Annie Proulx (Roman), Robert Nelson Jacobs
Görsel Yönetmen: Oliver Stapleton 
Müzik: Christopher Young
Oyuncular: Kevin Spacey (Quoyle), Julianne Moore (Wavey Prowse), Judi Dench (Agnis Hamm), Cate Blanchett (Petal Bear), Pete Postlethwaite (Tert X. Card), Rhys Ifans (Beaufield Nutbeem), Gordon Pinsent (Billy Pretty)

New York taşrasında yaşayan, üçüncü sınıf bir gazeteci olan Quoyle, ayrıldığı karısını bir trafik kazasında kaybettikten sonra, ruhsal çöküntü içine girerek memleketi olan New Foundlands'da kızı ve teyzesiyle birlikte mütevazı bir hayata adım atar. Bu garip balıkçı kasabasında, yerel bir gazete olan The Gammy Bird'de çalışmaya başlayan Quoyle, Wavey adlı bir kadına aşık olur ve yaşamı tümden değişir.KARA ŞAHİN DÜŞTÜ

Yönetmen: Ridley Scott
Senaryo: Mark Bowden (Roman), Ken Nolan
Görüntü Yönetmeni: Slavomir Idziak
Kurgu: Pietro Scalia
Müzik: Hans Zimmer
Oyuncular: Josh Hartnett (Başçavuş Matt Eversmann), Eric Bana (Çavuş Norm 'Hoot' Hooten), Ewan McGregor (Uzman Danny Grimes), Tom Sizemore (Albay Danny McKnight), Sam Shepard (General William Garrison), Ewen Bremner (Uzman Shawn Nelson), William Fichtner (Çavuş Jeff Sanderson), Charlie Hofheimer (Onbaşı Jamie Smith), Tom Hardy (Uzman Lance Twombly), Tom Guiry (Çavuş Ed Yurek), Jason Isaacs (Yüzbaşı Mike Steele)

1993'te Birleşmiş Milletler Barış Gücü'nün bir parçası olarak bir grup Amerikan askeri Somali'ye gönderilir. Görevleri asi komutan Mohammed Farrah Aidid'e bağlı bir kaç üst düzey askeri ele geçirmektir. Fakat operasyon planlandığı gibi gitmez ve genç piyadeler ve tecrübeli delta gücü askerlerinden oluşan bu küçük birlik, Mogadişu'nun en tehlikeli bölgelerinde kapana kısılır. Destek gelene kadar 18 saat dayanmaları gerekecek ve bu süreçte birbirlerinden başka güvenecek birşeyleri olmadığını öğreneceklerdir.

Mark Bowden'in kitabına dayandırılarak çekilen film, Amerikan Savaş Tarihi'nin en kara sayfalarından birine eğiliyor.

Ünlü yönetmen Ridley Scott, filmde savaş ve kahramanlık konularını ele alıyor. Filmin yapımcısı ise büyük bütçeli aksiyon filmlerine imza atan Jerry Bruckheimer.K-PAX

Yönetmen: Iain Softley
Senaryo: Gene Brewer (roman), Charles Leavitt (uyarlama)
Orjinal müzikler: Sheryl Crow ("Safe and Sound"), Elton John ("Rocketman"), Ed Shearmur
Oyuncular: Kevin Spacey (Prot), Jeff Bridges (Dr. Mark Powell), Mary McCormack (Rachel Powell), Alfre Woodard (Claudia Villars)

Prot, bir psikiyatri kliniğinde tedavi görmektedir. K-PAX adlı uzak bir gezegenden geldiğini iddia eden bu hasta ile Doktor Mark Powell ilgilenir. Powell, araştırmaları sırasında, bu garip adamın hastanede tedavi görmekte olan diğer hastalar üzerinde gözle görülür bir etkisi olduğunu farkeder.AKIL OYUNLARI

Yönetmen: Ron Howard
Senaryo: Akiva Goldman
Yapımcı: Brian Grazer
Kurgu: Daniel P. Hanley, Mike Hill
Müzik: James Horner
Oyuncular: Russell Crowe, Ed Harris, Jennifer Connelly, Adam Goldberg, Christopher Plummer

John Forbes Nash Jr., genç yaşında geliştirdiği kuramlarla matematik dünyasının bir numaralı ismi haline gelir. Fakat kısa süre içerisinde bencilliği ve kendine olan aşırı güveni sonucunda oluşan kişisel problemleri ile baş edemez duruma düşer. Dahilik ile delilik arasındaki ince çizgide, delilik tarafına doğru sürüklenir. Uzun süre şizofreni ile mücadele eden matematikçi, yıllar sonra adeta yeniden doğarak Nobel ödülünü almayı başarır.YAKIN TEHDİT

Yönetmen: Harold Becker
Senaryo: Lewis Colick
Görüntü Yönetmeni: Michael Seresin
Müzik: Mark Mancina
Oyuncular: John Travolta (Frank Morrison), Vince Vaughn (Rick Barnes), Teri Polo (Susan Morrison), Matthew O'Leary (Danny Morrison), Steve Buscemi (Ray Coleman), Chris Ellis (Dedektif Warren)

12 yaşındaki Danny adlı ortak bir oğulları olan Frank ve Susan, bir süre önce boşanmışlardır. Kısa süre sonra Susan, şehre yeni gelen zengin bir adam olan Rick Barnes ile evlenir. Halen gerçek babası Frank'i çok seven Danny, annesinin yeniden evlenmesini içine sindiremez. Evliliğin üzerinden fazla zaman geçmeden Danny, üvey babası Rick'in bir cinayet işlediğini iddia eder. Polisin yaptığı araştırmada hiçbir kanıt bulunamaz. Herkes Danny'nin bunu üvey babasını sevmediği için yaptığını düşünmektedir. Ona inanan tek kişi ise gerçek babası Frank'tir.
 

Geri AnasayfaANASAYFA | KÜNYE | EDEBİYAT | SİNEMA | MÜZİK | KİTAP | ARŞİV