Yıl:1 Sayı:1  NİSAN 2000

Editörden
Künye
Yazılar - Şiirler
Kültür - Sanat
Mizah
Röportaj
Sağlık
Sizden Gelenler

Anasayfa

 

  

 

 


TAHLİL

Cüneyd Suavi

Doktor, küçük kızımı muayene ettikten sonra:

-Böbreklerde iltihap olabilir, dedi. Eğer idrar tahlili yaptırırsanız, daha rahat teşhis koyabiliriz. 

Ertesi gün eşimin de yardımıyla kızımı ikna ettim ve gerekli numuneyi alarak en yakındaki laboratuarın yolunu tuttum. Ancak elimde koca bir şişeyle laboratuar köşelerinde beklemeyi göze alamadığım için, plastik kapaklı bir bardağı tercih etmiştim. 

Yolda yürürken:

-Her şeyde bir incelik gerekir, diyordum. İş ne olursa olsun en kibar şekliyle halledilmeli... 

Eski bir binadan bozulduğu anlaşılan laboratuara girdiğimde, pek de hoş olmayan kokularla karşılaşarak hayal kırıklığına uğradım. Yerlerin de tozla kaplandığını görüyordum. Elimdeki numuneyi, giriş kapısının karşısında oturan gence uzatarak:

-Tahlil yaptıracaktım, dedim. Ne zaman olur?

Delikanlı, belki ilk defa rastladığı bardaklı numuneyi elinde birkaç defa çevirdi ve kenardaki sehpanın üzerine koyarken:

-Yan odaya sorun, dedi. Ustam bilir. 

Çocuğun gösterdiği oda ilkinden de bakımsızdı. Odayı yoğun bir sigara dumanı kaplamış ve göz gözü görmez olmuştu. Tezgâhın üstündeki deney tüplerin arasında kümelenen ve bazıları boşalan bira şişeleri, o sevimsiz dekoru iyice ağırlaştırıyordu.

İçerideki adam beni görünce radyosunu kapattı ve söylediklerimi dinledikten sonra, alkolün etkisiyle kızaran gözlerini çevirerek:

-Yarın gel, dedi. Öğlene doğru hazır olur. 
Laboratuardan hemen ayrıldım. İdrar numunesini çocuğa bırakmama rağmen artık oraya dönmeyecek ve başka bir yerde tahlil yaptıracaktım. Ancak eşim:

-Yine de o tahlil sonuçlarını alalım, dedi. Yeni yapılacak olanla karşılaştırırız. 

Ertesi gün aynı laboratuara giderek masa başındaki gençten neticeyi istedim. Delikanlı önündeki dosyadan aradığı kağıtları bulamayınca:

-Usta, diye bağırdı. Sehpanın üzerindeki bardağın işini bitirdin mi?

Adam yan odadan:

-Ayıp ettin be koçum, diye seslendi. Bitirdim tabii, hem de bir dikişte…

 

Ana Sayfa  l  Editörden  Künye  l  Yazılar - Şiirler  l  Kültür - Sanat  l  Röportaj  l  Sağlık  l  Sizden Gelenler  E-Mail