Yıl:1 Sayı:1  NİSAN 2000

Editörden
Künye
Yazılar - Şiirler
Kültür - Sanat
Mizah
Röportaj
Sağlık
Sizden Gelenler

Anasayfa

 

  

 
YUKARIDAKİLER AŞAĞIDAKİLER (ÇEVİRİ FIKRA)


TAHLİL / CÜNEYD SUAVİ


GÜNLÜK HAYATTAN YALANLAR


SIRADIŞI BİR SABAH / MUSTAFA DAĞAR


HEM KOMİK HEM İLGİNÇ


Not: Bu sayfadaki bazı yazılar, Zafer, Zirve, Bengisu ve Tıpatıp Dergileri'nden alıntılanmıştır.
 
EDİTÖRÜN NOTU:

Mizah Anlayışımız...

Kimi zaman dost meclislerinde kimi zaman karşılıklı sohbetlerimizde ya da hayatın çekilmez anlarında çıkar yol olarak karşımıza çıkar ve bir nebze de olsa gülümsememizi sağlar mizah... En azından ufak bir tebessümü hatırlatır bize... Bazen bir fıkradır bizi tebessüme sevkeden... Bazen de arkadaşımızın yaptığı bir şaka... Kısaca mizah bütün insanların hayatında yer etmiş bir ihtiyaçtır âdeta...

Günümüzde mizah, bir sektör haline geldi. Haftalık mizah dergileri yayınlanıyor. Televizyonlarda komedi programlarının binbir türlüsü boy gösteriyor ve böylece insanlarının bu ihtiyacına cevap verilmeye çalışılıyor. Ancak bütün bu çabalara rağmen belli bir mizahi olgunluğa erişilemiyor ne yazık ki... Peki neden?

Öncelikle mizahın, halkın duygularına tercüman olması gerekiyor. Halkın dîni inançlarını ve değer yargılarını hiçe sayan bir mizah anlayışı, hiçbir zaman rağbet görmez. Yani mizahsever insanlar, iç dünyalarıyla mizahı bir anlamda özdeş görmek isterler.

Mizahta verimliliğin gereklerinden bir tanesi de kalitedir. Kalitesiz ve soğuk espriler beğeniyle karşılanmadığı gibi bu alana olan ilgiyi de azaltır. Bu yüzden mizah sahasında öncelikli olarak özgün ve orijinal ürünlere yer verilmelidir.

Mizah, hiçbir zaman bir vakit kaybı olmamalıdır. İnsanlar gülerken düşünebilmelidir de... Mizahla insanlara hayatın farklı boyutları gösterilmeli ve yaşamın monotonluğu arasında bir lahzacık da olsa tebessüm ettirilebilmelidir. 

Lâtife ancak letâfetle bir uyum içinde olduğu zaman hedefine ulaşmış olacaktır. Bu uyum sağlanmadığı takdirde yapılanların karşılığını bulmasını beklemek pek de hayalden öteye geçmeyecektir.

Biz de Kırkikindi olarak kaliteli, seçici ve özgün bir mizah anlayışını benimsedik. Her sayımızda bu sayfadan size, sizi tebessüm ettirecek ürünlerle sesleneceğiz. Ama mizahi ürünlerin kolayca oluşturulamadığı göz önünde bulundurulursa takdir edersiniz ki bu sayfanın çeşitli kaynaklardan iktibaslarla oluşturulması kaçınılmaz oluyor. 

Siz de mizahla ilgili ürünleri bizimle paylaşabilirsiniz. Mizah sayfalarımızı kıstas alarak, göndereceğiniz yazıların niteliğiyle ilgili bir fikir edinebilirsiniz sanırız... 

Bu düşüncelerle sizi mizah sayfamızla başbaşa bırakıyor, iyi eğlenceler diliyoruz.


Anasayfa  l  Editörden Künye  l  Yazılar - Şiirler  Kültür - Sanat  Röportaj  l  Sağlık  Sizden Gelenler  l  E-Mail