Yıl:1 Sayı:2  TEMMUZ 2000

Editörden
Künye
Yazılar - Şiirler
Kültür - Sanat
Mizah

Röportaj

Medya
Sağlık
Sizden Gelenler
Arşiv

Anasayfa

 

  

MEDYA DÜNYASINDA NELER OLUYOR?

Hasan Körük

Merhabalar; 

Bundan böyle Kırkikindi sayfalarından medya dünyasında yaşanan gelişmeleri sizlere anlatacağız, yorumlayacağız. 

Haziran ayı geride kaldı. Bu mevsimde genelde işten çıkarmalar fazla olur medya sektöründe... Transfer haberleri duyulmaya başlanır. (Bu arada ben de "Ribat FM Genel Yayın Yönetmenliği"nden ve radyodaki vazifelerimden 26 Haziran Pazartesi günü istifa ettim. Hem de yeni yayın dönemine geçtikten tam 1 hafta sonra... Hem benim için hem de radyom için büyük bir talihsizlik... "Nedeni ne?" diyecekseniz, benden sonra üç arkadaş daha radyodan istifa ettiler. Bu yazıyı kaleme aldığım sıralar yeni bir iş için düşünce jimnastiği yapıyordum. Tabii belirtmiş olayım bu sayfadan "İslâmi Yayıncılık" üzerine bir yazı kaleme alacağım. Ama önümüzdeki haftalarda...) Medya savaşları bu dönemlerde kızışır. Lakin bu sene biraz durgun geçeceğe benziyor medya dünyasındaki olaylar... Biliyorsunuz yakın zamana kadar Doğan Medya Grubu'na karşı rakip başka bir grup yoktu büyük çapta... Şimdi dengeler değişti. Mehmet Emin Karamehmet devreye girdi ve çok yakında medyada çok daha büyük atılımlar yapacağının mesajlarını verdi. Çok çok yukarılardan birileri düğmeye bastı ve medyada taşlar yerinden oynadı. 

Temmuz 2000'e girdiğimiz şu günlerde medyanın son durumunu şöyle özetleyebiliriz:


Doğan Grubu: 

Hürriyet, Milliyet, Radikal, Posta, Gözcü, Fotomaç gibi 8 gazete; Kanal D ve CNN Türk isminde iki tv kanalı; Radyo D, Hür FM, Radyo Foreks gibi radyolar; DHA (Doğan Haber Ajansı), Doğan Kitapçılık, Ad Yayıncılık, Milliyet Yayınları, Doğan-Burda-Rizolli ortaklığı ile yayınlanan 62 dergi; E-kolay İnternet Hizmetleri... Sıralamakla bitmez. Büyük bir grup... Aydın Doğan'ın medyatik olması ve enerji ihalelerinde fazla politik olması etkinliğini arttırıyor. Radyodan dergiye kadar çok geniş bir yelpazede yatırım yapan Doğan Grubu daha doğrusu Aydın Doğan, bu etkinliğini korumak istiyor. Ancak medyada ayakta kalmak sanıldığı kadar kolay değil. 


Çukurova Grubu: 

Bu grubun medya üyelerini tanımlamak vatandaş için zor olabilirdi yakın zamana kadar... Çukurova Grubu özellikle Yapı Kredi, Pamukbank ve Türkcell'le tanınıyor. Son yıllardaki çıkışını Akşam Grubu'nu satın alarak yaptı: Akşam Gazetesi, Alem Dergisi ve Alem FM... Ve geçen aylarda sessiz sedasız Show TV'yi Erol Aksoy'dan satın aldı. Ardından Sabah grubuna el atması onu daha çok gündeme taşıdı. Sabah İkitelli'deki süper tesislerini boşalttı. Önce nedeni anlaşılamadı. Sonradan ortaya çıktı Sabah Grubunun patronu Dinç Bilgin'in, Mehmet Emin Karamehmet'e borcu olduğu... Ve Mehmet Emin Karamehmet'in Sabah Grubu'nun en büyük kozu olan ATV'nin %50'lik hissesini satın alması Çukurova Grubu'nu büyük bir medya devi haline getirdi. Ancak Mehmet Emin Karamehmet pek o kadar tanınmıyor. Dinç Bilgin, Aydın Doğan kadar medyatik değil... Kendi yayın kuruluşlarını kendi reklamında hiç kullanmıyor. Bu arada Milliyet'e de Çukurova Grubu'nun çengel attığı söyleniyor. Ama şu bir gerçek, Çukurova Grubu büyük bir medya devi olmaya aday... 


Sabah Grubu: 

Patron: Dinç Bilgin. Sabah ve ATV'nin %50'si, Kanal 6 (Türker İnanoğlu'yla birlikte Korkmaz Yiğit'ten 49 yıllığına kiraladı. ATV'nin elden çıkma olasılığına karşın), Kiss TV, irili ufaklı onlarca dergi... 


Doğuş Grubu: 

NTV ile ün yaptı Ayhan Şahenk... Cavit Çağlar'dan NTV'yi satın alması ona büyük bir itibar kazandırdı. Doğuş Holding medya sahasında büyük bir hızla ilerliyor. Doğuş Grubu'nun avantajı Nuri Çolakoğlu gibi uluslararası prestije sahip olan bir gazeteciyi yayınlarında önplanda tutması. Son olarak ABD'nin önde gelen haber kanalı NBC ile internet üzerinden anlaştı ve Türkiye'deki ilk büyük uluslararası ortaklık "NTVMSNBC" haber sitesi ortaya çıkmış oldu. Doğuş Grubu hâlâ NTV MAG, Popüler Tarih, F1 Reacing, Nstyle ve Car dergilerini yayınlamaya devam ediyor. Ekonomi ve sinema kanalı Kanal E yayın hayatına devam ediyor. Bursa'da Olay TV, Olay Gazetesi, Radyo Pop ve Radyo 2019 da grubun diğer üyeleri. Ayrıca "ixir" de Doğuş Grubu'nun hizmetleri arasında yer alıyor. 

Bu örnekler de ortaya koyuyor ki Türkiye'de "kartel" eski önemini yitiriyor. İlk yazımızda bunlardan kısaca bahsetsek herhalde özet bir bilgi vermiş oluruz. Tabii medya grupları bu kadarla sınırlı değil... İnternet uzantıları da var yazdığım ve ismini zikretmediğim grupların... Onları da sonraki yazılara bırakıyorum. Bundan sonraki yazılarımız daha geniş ve daha uzun olacak. Medya sektöründen sizlere taze haberler sunacağız. 

Tekrar görüşmek üzere şimdilik hoşçakalın... 
Türkiye'de "kartel" eski önemini yitiriyor. İlk yazımızda bunlardan kısaca bahsetsek herhalde özet bir bilgi vermiş oluruz. Tabii medya grupları bu kadarla sınırlı değil... İnternet uzantıları da var yazdığım ve ismini zikretmediğim grupların... Onları da sonraki yazılara bırakıyorum. Bundan sonraki yazılarımız daha geniş ve daha uzun olacak. Medya sektöründen sizlere taze haberler sunacağız. 

Ana Sayfa  l  Editörden  Künye  l  Yazılar - Şiirler  l  Kültür - Sanat  l  Mizah  l  Röportaj  l  Sağlık  l  Sizden Gelenler  l  Arşiv  E-Mail