Yıl:1 Sayı:5  OCAK 2001

Editörden
Künye
Kültür - Sanat
Röportaj
Adres Çubuğu
Arşiv

Ana Sayfa

 

  

 

internet kitapçınız kitapyurdu.com'dan binlerce kitaba ulaşabilirsiniz.

On-line kitap satışı yapan Kitapyurdu.com sitesinin editörü Orhan Sadi Kizir ile "Kitapyurdu'nun serüveni"ni konuştuk.

 
KİTAPYURDU.COM EDİTÖRÜ ORHAN SADİ KİZİR İLE RÖPORTAJ...

Kitapyurdu projesi ne zaman ve nasıl doğdu? Kitapyurdu'nun ortaya çıkış öyküsünü anlatabilir misiniz?

1999 yılında doğdu. İnterneti, ortaya çıktığı zamandan bu yana izliyorduk. Kitap, yayın, dağıtım ve bilgisayar ilgi alanımızdaydı ve bu işlerle uğraşmıştık, hala uğraşıyorduk. Bu alanda iyi bir şeyler yapabileceğimizi hissettik ve karar verdik.


Arşivinizde ne kadar kitap var? Müşterilerinize ne tür kitaplar sunuyorsunuz? Bir de, ürün yelpazenizi yalnızca kitaplar mı oluşturuyor?

Veri tabanımızda 45 binden biraz fazla kitap var. Kitap türlerinde bir ayırım yapmıyoruz, her türden kitabı bulunduruyoruz. Şu an itibariyle sadece kitap satıyoruz ama niyetimizde kaset, cd, vcd de var.


Müşteriler, en çok hangi tür kitaplara rağbet ediyorlar? Müşteri profilinizden biraz bahsedebilir misiniz?

Her tür kitap ilgi görüyor. Müşterilerimiz ağırlıklı olarak İstanbul'dan alışveriş yapıyorlar. Anadolu'dan ve yurtdışından da siparişler az değil. Yüksek öğrenim görmüş ve 35-45 yaş arası üyelerimiz çoğunlukta. Gelir durumlarını sormadığımız için bir bilgi sahibi değiliz. Bu arada kadınların erkeklerden az olduğunu da söyleyelim.


Kitapseverlerin sizi tercih etmeleri için ne gibi alternatifler sunuyorsunuz? Bir kitabı kitapçıdan almak yerine sizden almanın avantajları nelerdir?

Fiyatlarda indirim yapıyoruz. Ayrıca bir puanlama sistemimiz var, bu da üyelerimize indirim olarak yansıyor. Kampanyalarımız var. Yeni çıkan kitaplardan sürekli haberdar ediyoruz. Hergün güncellenen dinamik bir sitemiz var.


Ürünlerinizi pazarlarken kullanıcıdan kredi kartı bilgilerini alıyorsunuz. Peki müşterilerinize bu konuda bir güvence veriyor musunuz? Kredi kartı bilgilerinin başkaları tarafından alınmasına karşı herhangi bir önlem alıyor musunuz?

Kitapyurdu.com, üyelerine ait bilgileri (e-posta, fatura adresi, teslimat adresi vs.) hiçbir şekilde üçüncü kişiler ile paylaşmaz. Kitapyurdu.com, hem SSL, hem de kredi kart bilgilerinin onaylandığı bölümde "SET" sistemi kullanmaktadır. Kitapyurdu.com'dan satın alırken kullandığınız kredi kartınız Garanti Bankası Ödeme Sistemleri güvencesinde olup, Kitapyurdu.com veya üçüncü şahıslar kredi kartı bilgilerinizi göremez.


Kitaplar okura ulaşırken hangi aşamalardan geçiyor? Okuyucu sipariş ettiği kitabı kaç gün sonra teslim alabiliyor?

Her kitabın müşterilere bildirilen bir temin süresi var. Bu süre yayınevlerinin yakınlığına ve çalışma hızına göre değişiyor. Siparişlerin teslim edileceği bölgelere göre ayarlanmış teslim süreleri (1-3 gün arası) de var. Bu iki süre toplanıyor ve müşteriye ulaşma süresi ortaya çıkıyor. Müşteri kitabı kaç gün sonra edinebileceğini sipariş aşamasında görüyor.


İnternetin daha yeni yeni yayılmaya başladığı, internet kültürünün daha tam anlamıyla oturmadığı bir ülkede elektronik ticaret yapan bir site olmak zor değil mi? 

Elbette aşılabilecek bir çok zorluk var. İnsanlar gerek alışkanlıklarından gerekse kredi kartı konusunda basında oluşturulan gereksiz haber teröründen dolayı internetten alışveriş yapma konusunda çekingenler. Bununla birlikte, üyelerimiz alışveriş yapmasa da Kitapyurdu'na gelip, kitapları inceliyor, yeni çıkan ve çok satan kitapları takip edip ilgilendikleri kitapları sepetlerine ekliyorlar. Daha sonra bunları köşedeki kitapçıdan almadan fiyat bilgilerini kontrol ediyorlar. "Bu durum sizin canınızı sıkmıyor mu?" derseniz, daha çok; aranmak, ilgilenilmek ve ihtiyaç duyulmak açısından gururlandırdığını söyleyebiliriz.

 

Anasayfa l Editörden l Künye l Kültür - Sanat l Adres Çubuğu l Arşiv l E-Mail