« Anasayfa | Künye | Arşiv 3 Ekim 2023, Salı
Gündem: Kültür-
Sanat
Gündem: Hayat
40i Gündem Nöbetçi Köşe
40PENCERE
İki Nokta Üst Üste
Esma Ürkmez
Matbaadan Tanıtıma Koş!

Yeşilde Durmak
Hale Sert
Kanaviçe

Olay Yeri İnceleme
Zehir Hafiye Battal Küttab
Tezekten Terazi ya da Çok "hit" Alan Hep "tıklanan" Yazı Budur!

[ Haberler -> Kültür-Sanat Haberleri ]

Şiir Hatları Vapuru Kalkıyor

08.05.2009 - 01:00

İlki geçtiğimiz yıl yapılan ve dünya edebiyat çevrelerinin ilgisini çeken Uluslararası İstanbul Şiir Festivali, salı günü başlıyor. Şiirseverleri ikinci kez dünya şiiriyle buluşmaya davet eden festival, 12-16 Mayıs tarihleri arasında kitabevlerinden köşklere, tarihî mekanlardan tiyatro ve konser salonlarına dek bütün şehre yayılacak.

Festivalin programı önceki akşam düzenlenen bir basın toplantısıyla tanıtıldı. Geçtiğimiz yıl Katalan şiirinin konuşulduğu festivalin, bu seneki ana teması Çağdaş Romanya Şiiri. Dünya şairleri yelpazesini daha da genişleten festival programında dikkat çeken diğer bir yenilik de bu sene Anadolu'dan daha çok şairi ağırlayacak olması.

"Sorunları şairler çözecek"

Toplantıda konuşan festivalin onursal başkanı Doğan Hızlan, festivalin şiiri yeniden gündemimize taşımasının yanında Türkiye'nin dünyaya tanıtımında da büyük işlevi olduğunu söyledi. Hızlan, "Artık insanlar birbirini sanat aracılığıyla tanıyor. Bu yıl biz Romanya'yı tanıyacağız. Festival devam ettikçe dünya şairleri birbirini tanıyacak ve ileride ülkeler arasında sorunlar çıkarsa bunları şairler çözecek." dedi. Festival Yürütme Kurulu Başkanı İstanbul Kültür AŞ. Genel Müdürü Nevzat Bayhan, şiir festivali söz konusu olduğunda İstanbul'un akla gelmemesinin İstanbul sevdalısı herkesi yaraladığını söyledi. Festival koordinatörü şair Adnan Özer de geçtiğimiz yıl Berlin'de yapılan Avrupa Şiir Festivalleri Yüksek Forumu'na İstanbul Şiir Festivali'nin kurucu üye olarak davet edildiğini hatırlatarak festivalin katılacak şairler için de bir referans oluşturduğuna dikkat çekti.

Bu yıl 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı sponsorluğunda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ'nin öncülüğünde hazırlanan festivale 17 ülkeden 20 yabancı şair ile 20 Türk şairi katılıyor. Romanya'dan Adela Greceanu, İtalya'dan Emilio Coco, Rusya'dan Anjelina Polonskaya, Makedonya'dan Mateja Matevski ve İsrail'den Tal Nitzan, yurtdışından katılacak şairlerden bazıları. 12 Mayıs'ta Arkeoloji Müzesi'nde Kardeş Türküler konseriyle başlayacak festivale Arkeoloji Müzesi, Sirkeci Garı, D&R Beyoğlu, Emirgan Sarı Köşk, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi, Yerebatan Sarnıcı ve D&R Nişantaşı ev sahipliği yapacak. Festivalde şiir okumalarının dışında, İstanbul, Kadir Has ve Kültür üniversitelerinde Şiir Akademileri, Bülent Ortaçgil, Serkan Çağrı&Rumeli Band ve Kardeş Türküler konserleri ile Şiir Hatları Vapuru gezisi de yer alacak. Müşfik Kenter 'Bir Garip Orhan Veli' ile tekrar şiir festivali için sahnede olacak. Literaturwerkstatt Berlin tarafından her yıl gerçekleştirilen ZEBRA Şiir Filmleri Festivali bu sene festivale görsel bir renk kazandıracak. Dr. Christiane Lange'nin sunumuyla tanıtılacak 'En İyi Şiir Filmleri 2002-2008'in gösterimleri Tarık Zafer'de 14-16 Mayıs tarihleri arasında devam edecek. (www.istanbulsiirfestivali.org)

Festivale katılacak Türk şairler

Ali Günvar, Arif Ay, Ataol Behramoğlu, Ayşe Sevim, Betül Tarıman, Celal Fedai, Egemen Berköz, Eray Canberk, Gülten Akın, İbrahim Tenekeci, İsmail Kılıçarslan, Kamil Eşfak Berki, Nilay Özer, Osman Konuk, Oya Uysal, Sedat Ümran, Şeref Bilsel, Turan Koç, Ülkü Tamer, Veysel Çolak.

(Zaman)DİĞER HABERLER:
» Çağdaş Türkmen Öyküsü Hece Öykü'de
» Nuri Pakdil'i Anlamak İçin Anlattılar
» Güvenli İnternet Dönemi Başlıyor
» İnternette com, gov, org, net Tarih Oluyor!
» "Ölüm, Sanat ve Mekân II Sempozyumu"
» Oscar'ın Galibi 'Kral' Oldu
» Hece 'Argo'ya Devam Ediyor
» Kırgız Öyküsü Hece Öykü'de
» Global Marangozhane /
» Işık Kirliliği
İlki geçtiğimiz yıl yapılan ve dünya edebiyat çevrelerinin ilgisini çeken Uluslararası İstanbul Şiir Festivali, 12 Mayıs Salı günü başlıyor.  
Kitap MedyasıTümü »

» Edebiyatımızın Coğrafyasını Geliştiren Bir Yazar: Talip Apaydın / Seray Şahiner
» 'Yaratıcı Yazarlık' ve Buluşları / M. İlhan Atılgan
» Gazete-Dergi Okurluğu / Eser Karakaş
» Torpilli Kitap: Sokakta / Haydar Hepsev
» Bilge Karasu Okuma Kılavuzu / Gonca Özmen
Arşivlik HayatlarTümü »

» Asaf Hâlet Çelebi 100 Yaşında / Ömer Faruk Şerifoğlu
» Arşivcilerin Babası: Muallim Cevdet / Zeynep Berktaş
Halep&ArşınTümü »

» Hrant Dink Sonrası "Yitik Yürek" Tartışması
» "Atatürk ve Din" Tartışması
» "Tasavvuf Neşriyatı" Tartışması
» Paramparça Entelektüeller ve Fikirler: "İmparatorluğun Çöküş Döneminde Osmanlı Ermenileri" Başlıklı Ertelenen Konferans Sonrasında Türk Entelijansiyası
» "Bir Zamanlar Bir İsmet Özel Vardı..." Tartışması

Yorum yazabilmeniz için üye olmanız gerekiyor. Üye olmak için tıklayın.

(Üye iseniz sayfanın en üstünde sağ tarafta yer alan kısımdan giriş yapmalısınız.)


Henüz yorum yapılmamış.

Üye Girişi
Kullanıcı adı
Şifre
Beni hatırla
Şifremi unuttum!
Ücretsiz Üye Olun!
Son 10 Yorum
toplantı (10.12.2013 - 17:25)
tek söğüt (26.02.2013 - 01:08)
yok var, var var (26.02.2013 - 01:06)
Hoş bir yazı (17.08.2012 - 00:19)
beklerken (27.05.2012 - 21:07)
bir yorum (21.12.2011 - 20:20)
bir yorum (21.12.2011 - 20:13)
işte tam da böyle (18.11.2011 - 20:37)
Gitmek (18.11.2011 - 19:53)
ELİF LAM RA (28.10.2011 - 00:02)
Yorum için üye olun!