« Anasayfa | Künye | Arşiv 5 Ekim 2023, Perşembe
Gündem: Kültür-
Sanat
Gündem: Hayat
40i Gündem Nöbetçi Köşe
40PENCERE
Kulak Arkası
Nurullah Turan
Birkaç "Bir"

Bolâhenk
Ahmet Çalışır
Mevlevî Âyini: Türk mûsikîsinde bir form

[ Müzik -> Albüm Analizi ]

Cariyeler ve Geceler

Can Atilla

16.09.2005 - 11:50

Elektronik New Age bestecisi Can Atilla, harem yaşamını anlattığı "Cariyeler ve Geceler" albümünü yayınladı. Albümün isim parçası "Cariyeler ve Geceler"le başlarken Korsakoff'un ünlü "Şehrazat" eserinin temasını duyuyoruz. Albümün açılış şarkısı "Cariyeler ve Geceler"in Türkçe bölümlerini bestecinin uzun zamandır birlikte çalıştığı Ayça Dönmez seslendirirken, Bengalce bölümlerini ise yıllardır Türkiye'de yaşayan Bangladeş'li bir şarkıcı olan Faria seslendirmiş. Faria' nın sesi, Osmanlı haremindeki yabancı ülkelerden getirilen köleleri canlandırıyor. Eserin sözleri ise Can Atilla ait.

Albümde, "Uzaklardan Bir Kız", "Tüller, Tenler, Nefesler", "Esir Pazarı", "İstanbul'da İlk Gezinti", "Rozalina" ve "Peçenin Ardındaki Gözler" new age ve etnik tarza yakın duran müzikseverleri harem dünyasının kapalı kapılarının ardına taşıyor. Can Atilla, dramatik hayatları, hırsları ve hayal kırıklıklarıyla Osmanlı tarihinin en mahrem konusu olan "Harem'deki Cariyelerin Bilinmez Dünyası"nı notalara aktarıyor.

Can Atilla, 2003 yılında Şehir Tiyatroları için "Gayri Resmi Hürrem" adlı oyunun müziklerini yaparken, Osmanlı'nın bu "en bilinmeyeni" olan Harem ve orada yaşanan olayların ve hikayelerin müzikal anlatımlarını bir albümde toplama fikriyle yola çıktığını aktarıyor. Atilla, yeni albümü "Cariyeler ve Geceler"de ise diğerlerinden farklı olarak akustik enstrümanlarla yorumlanabilecek, romantik, dinleyicileri tarihin bilinmezlerine götürecek, meraklandırırken hüzünlendirecek bir çalışmaya imza atmaya çalıştığını ifade ediyor.

Osmanlı haremindeki cariyelerin hayatlarından müzikal yansımaların yer aldığı albümde toplam 11 beste ve "Cariyeler ve Geceler"in "radio edit" versiyonu yer alıyor. Can Atilla, albümde yer alan diğer şarkılarda da esir pazarını, cariyelere haremde ilk banyo yaptırılışını, ilk İstanbul gezintisini, mutlu mutsuz portrelerini ve danslarını kapsayan, kimi zaman neşeli kimi zamansa dramatik bir atmosfere sahip bir anlatım kullanıyor. Tüm şarkılarda akustik enstrümanlar kullanan besteci, kadın ruhunu ağırlıklı olarak solo keman ezgileriyle ifade etiğini söylüyor.

CAN ATİLLA KİMDİR?

- 1969 yılında Ankara'da doğan Can Atilla, H.Ü. Ankara Devlet Konservatuarı Yüksek Lisans, Yaylı Sazlar Bölümü'nden 1990 yılında mezun oldu.

- Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nda iki sezon görev alan Atilla pek çok TV dizisi, belgesel, tiyatro oyununu ve sinema filmi için müzik hazırladı.

- 1992 yılında ilk solo albümü olan "Bilinçaltı", 1994 yılında ise ikinci solo albümü "Waves of Wheels" yayınlandı. 1995'te 3. solo albümü "Efsaneler", 1996'da "Kuvayi Milliye Destanı" adlı tiyatro müziğinin senfonik albüm versiyonu yayınlandı.

- Müziğini bestelediği yapımlardan bazıları; "Ferhunde Hanımlar", "Bizim Evin Halleri", "Kuvay-ı Millye Destanı", "Yer Demir Gök Bakır", "Bir Erkeğin Anatomisi" ve "Kuruluş-Osmancık".

- Atilla, Underground, Techno, Ambient, New age yelpazesinde müzikler besteliyor.

Elektronik New Age müziğin Türkiye'deki temsilcilerinden Can Atilla, yeni albümü "Cariyeler ve Geceler"de dramatik hayatları, hırsları ve hayal kırıklıklarıyla Osmanlı tarihinin en mahrem konusu "Harem'deki cariyelerin bilinmez dünyası"nı notalara aktarıyor.  
Müzik DünyasındanTümü »

» Abbey Road'un Etkisi Sürüyor
» Cazdan Habersiz Kalmayın
» Albüm Kapaklarında Eskiye Dönüş
» Grammy Müzesi'nde Müziğe Dair Herşey
» Nintendo Wii'yle Orkestramı Kurup Yönettim / Hakan Gence
Müzikal SohbetlerTümü »

» Burhan Öçal: Sabah Ezanını Kaydedeceğim, Sıkıyönetim İlan Edin / H. Salih Zengin
» Suzan Kardeş: Balkanlar'da Sahne Almayı Çok İstiyorum / Önder Deligöz
» Daniel Barenboim: İçimdeki Çocuğu Merakımı Canlı Tutarak Yaşattım / Serhan Yedig
» Ömer Özçelik: Ney, İnsan-ı Kâmildir / A. Tuba Bakiler
» Kudsi Erguner: Gazel ve İlahiler Diskotek Müziğine Dönüştü / H. Salih Zengin
PortreTümü »

» Hiç Yaşlanmayacak Efsane: Michael Jackson / Nazlı Erdol
» Bir Mitoloji, Bir Ses: Şivan Perwer / Bejan Matur
» Kopuz'dan Perdesiz'e Özgürlük Arayışı: Erkan Oğur / Selçuk Küpçük
» Anouar Brahem ve Müzikal Keşifler / Ömer Osmanoğlu
» Zaman Makinesiyle Gelen Adam: Mustafa Özkent / Murat Beşer

Yorum yazabilmeniz için üye olmanız gerekiyor. Üye olmak için tıklayın.

(Üye iseniz sayfanın en üstünde sağ tarafta yer alan kısımdan giriş yapmalısınız.)


Toplam 3 yorum yapılmış. Yorumların tamamını görüntülüyorsunuz.

büyüleyici

bu müzikte ilahi bişeyler var.dinlerken ruhumdaki kendimle buluştuğumu hissediyorum.her bir ses içimdeki bir güce dokunur gibi sanki.sanıyorum can atillada bu müzikleri yaparken içindeki kendiyle bütünleşiyor.kalbden kalbe giden yol bir.

samanyolu (15.06.2007 - 23:53)


harika

dinlerken inanılmaz keyif alıyorum.özellikle uzun yolculuklarda yollar ayağımdan akıp gidiyor.gerçekten çok dinleniyorum dinlerken ve ayrıca bizi mahrum etmediği için müziğinden çok teşekkürediyorum herzaman kalbimdesin sevgili Can ATİLLA

gulfem01 (15.11.2006 - 17:31)


tavsiye

album ender sevebildigim dijital alt ypili albumlerden..vereceginiz para bosa gitmeyecektir..ki klibi kadar guzel bi album..

hadimi (08.05.2006 - 01:05)

Üye Girişi
Kullanıcı adı
Şifre
Beni hatırla
Şifremi unuttum!
Ücretsiz Üye Olun!
Son 10 Yorum
toplantı (10.12.2013 - 17:25)
tek söğüt (26.02.2013 - 01:08)
yok var, var var (26.02.2013 - 01:06)
Hoş bir yazı (17.08.2012 - 00:19)
beklerken (27.05.2012 - 21:07)
bir yorum (21.12.2011 - 20:20)
bir yorum (21.12.2011 - 20:13)
işte tam da böyle (18.11.2011 - 20:37)
Gitmek (18.11.2011 - 19:53)
ELİF LAM RA (28.10.2011 - 00:02)
Yorum için üye olun!