« Anasayfa | Künye | Arşiv 28 Şubat 2024, Çarşamba
Gündem: Kültür-
Sanat
Gündem: Hayat
40i Gündem Nöbetçi Köşe
40PENCERE
Siluet
M. Feyza Yarar
Genetik Miras: Vandalizm

Meşkler
Fatih Özkafa
Hat Sanatının Modern Yorumlara İhtiyacı

[ Haberler -> Tasarım Haberleri ]

Üsküdar'ın Bilinmeyen 100'ü

21.03.2008 - 17:38

Üsküdar Belediyesi, "Üsküdar'ın 100'ü Değişiyor. Değişime Sen de Katıl" sloganıyla 15 Ocak 2008 Salı günü duyurduğu bir yarışma düzenledi. Belediye Başkanı Mehmet Çakır döneminde Üsküdar'a kazandırılan 99 projeye ek olarak 100. projenin hazırlanması için ilçe sakinlerine çağrıda bulunulan yarışmada diğer 99 projeden farklı, özgün ve uygulanabilir bir proje seçilecek. Katılım süresi 15 Mart 2008 tarihinde sonlanan yarışmanın birincisine Ünalan Mahallesi'ndeki bir sitede 120 metrekarelik dayalı döşeli bir daire hediye edilecek ve projeye yarışmacının ismi verilecek. Yarışmanın sonuçları 27 Mart'ta açıklanacak, ödül ise Üsküdar Belediyesi'nin hizmette 4. yıl kutlama programında verilecek.

Üsküdar Belediye Başkanı Mehmet Çakır ve yarışmanın tanıtım kampanyasında yer alan oyuncu Cengiz Küçükayvaz'ın evleri dolaşarak dağıtımını yaptıkları kampanya broşüründe Üsküdar Belediyesi'nin bugüne kadar gerçekleştirdiği 99 projeye yer veriliyor. Broşürde yer alan 99 projeden 56'sı altyapı, imar ve inşaat; 4'ü teknoloji; 4'ü sağlık ve çevre; kalan 35'i ise kültür ve sanat çalışmalarından oluşuyor. İnşaat ve altyapı projelerinden bazılarının proje çalışmaları devam ediyor, bazılarında ise yapım aşamasına geçilmiş ancak Üsküdar Belediyesi'nin resmi web sitesinden bu projelerin sadece birkaçına ulaşmak mümkün olabiliyor.

"Üsküdar'ın 100'ü Değişiyor" yarışması kapsamında Mehmet Çakır'ın belediye başkanlığı döneminde çalışmalarına başlanan ve broşürde tanıtımı yapılan 56 inşaat ve altyapı projesinden, Üsküdar Belediyesi resmi web sitesinde yer alanlar şunlar:

Üsküdar Belediyesi Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi

İnşaatı devam eden projede, 1 adet sergi salonu (150 m2), 1 adet çok maksatlı salon (304 m2), 1 adet ana salon (342 kişilik - 304 m2), 1 adet ana yemek salonu (288 kişilik - 323 m2), 2 adet takı salonu (118 m2 ve 174 m2), 2 adet gelin odası, 1 adet nikah odası ayrıca; bekleme ve misafir salonu, 2 adet dükkan, foto hizmet birimi ve çay salonu gibi hizmet birimleri bulunuyor.

Bağlarbaşı Kültür Kompleksi

İnşaatı tamamlanan merkezde sergi salonları; konser, konferans, tiyatro, toplantı, brifing, sinema ve sosyal faaliyetler gibi ihtiyaçlara cevap verecek 1 adet 760 kişilik büyük ve 1 adet 285 kişilik küçük çok maksatlı salon; panel, gösteri, sinema, konferans, dans, folklor ve diğer fonksiyonların sağlanacağı 5 adet cep salonu; 1 adet abstract (soyut) kütüphanesi; 30 - 50 bilgisayarlık kapasiteli mekanlarda sayısal ortamda kitap ve dergiler okunabilecek, araştırmalar yapılabilecek ve isteyen herkesin belli konularda seminer verebileceği, dershane tarzında tefriş edilmiş 6 adet seminer odası ve bodrumda kongre sırasında veya kültür merkezine gelenlerin istifade edebileceği yemek vs. ihtiyaçlarını karşılayabilecek bölümler yer alıyor.

Yavuztürk Niyazi Sayın Eğitim ve Kültür Merkezi

İnşaatı tamamlanarak hizmete açılan binada 100 kişilik çok amaçlı salon, 9 adet el sanatları birimi, sergi salonu, kütüphane, 1 adet spor salonu, 1 adet aletli jimnastik salonu bulunuyor.

Esatpaşa Kültür ve Spor Merkezi

Projesi hazırlanan ve 2008 yılı içinde inşaatının tamamlanması beklenen merkezde 1 adet ana sergi salonu 404 m2, 1 adet sergi salonu 342 m2, 1 adet çok amaçlı salon 362 kişilik, 2 adet 63'er kişilik cep sineması 126 kişilik, 5 adet toplantı salonu, kütüphane, fuaye ve kafenin yanı sıra; 1 adet spor salonu 603 m2, 1 kondüksiyon salonu, 7 eğitmen odası, 4 sporcu çalışma salonu, squash salonu ve çok sayıda soyunma odası ile duş destekli birimlerin yer alması öngörülüyor.

Çavuşdere Kültür ve Spor Kompleksi

Henüz inşaat çalışmalarına başlanmayan kompleksin projesinde, 1 adet 1.380 seyirci kapasiteli olimpik kapalı yüzme havuzu, 1 adet ısınma havuzu, 1 adet 4.185 seyirci kapasiteli çok amaçlı salon, 2 adet yönetim birimi, 4 adet 112 kişilik seminer salonu, 2 adet 90 kişilik seminer salonu, 2 adet kafeterya, 2 adet antrenman sahası, sanatçı ve sporcuların hazırlık odaları, antrenör, hakem, eğitmen odaları ve hazırlık mekanları, fuayeler ve sergi salonları, 19 adet dükkan, gişeler, güvenlik birimleri ve teknik servisler, 1.342 araçlık kapalı otopark, 13 araçlık açık otopark ve açık alan düzenlemeleri yer alıyor.

Üsküdar Gençlik ve Kültür Merkezi (Emniyet Mahallesi Spor ve Rehabilitasyon Merkezi)

Uygulama projesi tamamlanan ve yapı ruhsatı alınan projenin 2008 yılı içinde inşaatının tamamlanması hedefleniyor. Merkezde 1 adet 275 kişilik çok amaçlı salon, 1 adet sergi salonu, 5 adet eğitim odası, 1 adet kütüphane, 1 adet dinlenme bölümü, fuaye ve kafeterya, gişeler, 1 adet çok amaçlı salon, 1 adet çok amaçlı salon kulisi, 1 adet çocuk kulubü, 2 adet spor salonu, spor salonuna hizmet veren soyunma duş odaları ile eğitmen odaları ve yönetim birimlerinin yer alması öngörülüyor.

Hükümet Konağı

Avan projesi hazırlanan proje için Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'nın onayı bekleniyor. Binada Dernekler Büro Şefliği, Sivil Savunma Müdürlüğü, Özel İdare Müdürlüğü, Nüfus Müdürlüğü, Mal Müdürlüğü, 1. Bölge, 2. Bölge ve 3. Bölge Tapu Sicil Müdürlükleri, Sağlık Grup Başkanlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Müftülük, Halk Eğitim Müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfı Müdürlüğü, Vergi Dairesi Müdürlüğü, İlçe Emniyet Müdürlüğü ve 1 No'lu Sağlık Saymanlığı yer alacak.

Fatih'in Mahkemesi

Restorasyon çalışmaları tamamlanan ve müze olarak hizmete açılacak olan yapı, Osmanlı İmparatorluğu padişahı Fatih Sultan Mehmet'in yargılandığı mahkeme olarak biliniyor.

Müsahipzade Celal Tiyatrosu

İnşaatı devam eden, 250 m2 sahne alanına sahip tiyatronun seyirci kapasitesi ise, 12'si fiziksel engellilere ayrılmakla birlikte, 357 kişilik. Tiyatronun bodrum katlarında, teknik atölyeler, kostüm atölyeleri, dekor atölyeleri, depo, yükleme holü, 26 araçlık otopark, güvenlik birimi; zemin katta, büfe, yükleme holü, personel odaları, vestiyer; 1. ve 2. katta, seyirci salonu, balkon, soyunma odaları, duş ve tuvaletler; 3. katta ise toplantı odası, yönetim odası, mutfak, yemek salonu vb. birimler bulunuyor.

Acıbadem Hasta Yakınları Konukevi

Uygulama projesi biten ve yapı ruhsatı verilen projenin 2008 yılı içerisinde inşaatının tamamlanması hedefleniyor. 170 yatak kapasiteli konukevinde 2 adet spor salonu, fuaye, sinema ve konferans salonu, restoran ve terası, internet odası, revir, kütüphane, psikolojik danışmanlık, 5'er yataklı 2 adet, 4'er yataklı 17 adet, 2'şer yataklı 4 adet ve 3'er yataklı - 2 adet suit daire; 2'şer yataklı - 40 adet ve 1'er yataklı - 6 adet oda, güvenlik ve idari ofisler bulunuyor.

Üsküdar İtfaiye Binası Yenileme Projesi

Çalışmalarına 12 Ocak 2007 tarihinde başlanan inşaat tamamlandı. İtfaiye binasında 6 araçlık (3 büyük - 3 küçük) garaj, spor salonu, personel soyunma odaları, lokal, yönetici odaları, hızır acil servis, yatakhaneler, misafir yatak odası, misafir yemek odası, toplantı odası, eğitim odası, yemekhane, Anadolu Yakası'na hizmet verebilecek kapasiteli mutfak, personel otoparkı ile voleybol ve basketbol sahaları bulunuyor.

Üsküdar - Altunizade - Ümraniye - Dudullu Metrosu

Uygulama projesi tamamlanan metronun 1. etabı yakın bir tarihte ihaleye çıkacak. İnşaatına kısa sürede başlanılması planlanan hat 16 km uzunluğunda ve yaklaşık 600 milyon Dolar maliyetle gerçekleştirilmesi planlanıyor. Bu hat ileride Kadıköy - Kartal - Tuzla Hafif Metrosu ile Ümraniye - Anadolu Otogarı - Göztepe Havaray hattı ile entegre edilecek.

Üsküdar Meydanı ve Çevresi Raylı Sistemler ile Karayolu Entegrasyonları ile Kentsel Tasarım Uygulama Projesi

Uygulama projeleri etaplar halinde devam eden projeyle Üsküdar Meydanı ve çevresindeki mevcut ulaşım problemlerinin çözümünün sağlanması, farklı ulaşım sistemlerinin entegrasyonunu sağlayan, yaya sirkülâsyonunu ön plana çıkaran düzenlemelerin yapılması, Üsküdar Meydanı'nın İstanbul içindeki ilk Türk yerleşmesi olması nedeniyle bu özelliğini vurgulayacak ve İstanbul içindeki konumunu ve değerini yükseltecek bir kent parçası haline dönüştürülmesi, Üsküdar'ın büyük külliyelerinin Üsküdar Meydanı ile fiziksel ve sosyal ilişkilerinin sağlanması, Üsküdar'ın yok olmuş ve zarar görmüş mekansal değerlerini günümüz yaşantısı içine tekrar entegre edebilecek bir tasarım konsepti geliştirilmesi, Rumi Mehmet Paşa Camisi, Mihrimah Sultan Camisi, Yeni Valide Camisi ve İmareti, Aziz Mahmut Hüdayi Külliyesi, Şemsi Paşa Külliyesi gibi üst düzeydeki anıtsal yapıların oluşturduğu kentsel röper noktalarını ön plana çıkaran bir tasarım kurgulanması, Üsküdar Meydanı ve çevresinde bulunan dini ve sosyal yapıların oluşturduğu kültürel zenginliğin ön plana çıkartılması, İstanbul için önemli bir merkez olan Üsküdar Meydanı'nın araç trafiğinin olumsuz etkilerinden kurtarılmış, çağdaş kent standartlarına sahip bir mekan haline getirilmesi ve oluşturulan yeni programlarla meydanın kültürel, sosyal ve ticari özelliklerinin desteklenmesi amaçlanıyor.

Tarihsel doku ile yeni oluşacak alanlar arasında uyumu sağlayarak, Üsküdar Meydanı'nın günümüzdeki karmaşık işleyişine çözüm getirmesi beklenen uygulama projesi; yer altı çarşısı, sergi holü, alışveriş birimleri, kafeteryalar, 488 araçlık ve 1.349 araçlık 2 adet yer altı katlı otoparkı, kentsel bellek müzesi ve zanaat atölyeleri satış birimlerinden oluşuyor.

(arkitera.com)DİĞER HABERLER:
» Çağdaş Türkmen Öyküsü Hece Öykü'de
» Nuri Pakdil'i Anlamak İçin Anlattılar
» Güvenli İnternet Dönemi Başlıyor
» İnternette com, gov, org, net Tarih Oluyor!
» "Ölüm, Sanat ve Mekân II Sempozyumu"
» Oscar'ın Galibi 'Kral' Oldu
» Hece 'Argo'ya Devam Ediyor
» Kırgız Öyküsü Hece Öykü'de
» Global Marangozhane /
» Işık Kirliliği
Üsküdar Belediyesi, "Üsküdar'ın 100'ü Değişiyor. Değişime Sen de Katıl" sloganıyla 15 Ocak 2008 Salı günü duyurduğu bir yarışma düzenledi. Belediye Başkanı Mehmet Çakır döneminde Üsküdar'a kazandırılan 99 projeye ek olarak 100. projenin hazırlanması için ilçe sakinlerine çağrıda bulunulan yarışmada diğer 99 projeden farklı, özgün ve uygulanabilir bir proje seçilecek.  
YAZININ GÖRSELLERİ:
1 İmzaTümü »

» Philippe Starck
» Zaha Hadid
» Karim Rashid
» Faruk Akın
» Emrah Yücel
EkstraTümü »

» Mimarlık İhtiyacı / Ertuğ Uçar
» Fotoğraf Üzerine Okumalar - 1 / Fatma Erbaş
» Picasso ile Yunus Emre / Gökhan Akçura
» Heybesinde "Karıncaların Sözlüğü"nü Taşıyan Yolcu: Hasan Aycın / Adem Turan
» Koruma Kültürüne Bir Bakış; Bir İngiliz Kasabası... / İrfan Önal
Tasarım KitaplığıTümü »

» Şehrin Mimarisi / Aldo Rossi
» Osmanlı Mimarisi / Doğan Kuban
» Cumhuriyet Döneminde Resim-Edebiyat İlişkisi / Hatice Bilen Buğra

Yorum yazabilmeniz için üye olmanız gerekiyor. Üye olmak için tıklayın.

(Üye iseniz sayfanın en üstünde sağ tarafta yer alan kısımdan giriş yapmalısınız.)


Henüz yorum yapılmamış.

Üye Girişi
Kullanıcı adı
Şifre
Beni hatırla
Şifremi unuttum!
Ücretsiz Üye Olun!
Son 10 Yorum
toplantı (10.12.2013 - 17:25)
tek söğüt (26.02.2013 - 01:08)
yok var, var var (26.02.2013 - 01:06)
Hoş bir yazı (17.08.2012 - 00:19)
beklerken (27.05.2012 - 21:07)
bir yorum (21.12.2011 - 20:20)
bir yorum (21.12.2011 - 20:13)
işte tam da böyle (18.11.2011 - 20:37)
Gitmek (18.11.2011 - 19:53)
ELİF LAM RA (28.10.2011 - 00:02)
Yorum için üye olun!