« Anasayfa | Künye | Arşiv 24 Temmuz 2024, Çarşamba
Gündem: Kültür-
Sanat
Gündem: Hayat
40i Gündem Nöbetçi Köşe
40PENCERE
Siluet
M. Feyza Yarar
Genetik Miras: Vandalizm

Meşkler
Fatih Özkafa
Hat Sanatının Modern Yorumlara İhtiyacı

[ Haberler -> Tasarım Haberleri ]

Makio Hasuike ile Tasarımda Yeni Trendler Üzerine

10.10.2009 - 11:14

Japon tasarımcı Makio Hasuike, Hotpoint-Ariston ile Mudo Concept'in 'Yeni Yaşam Alanları' yaratma konseptiyle başlattığı işbirliği kapsamında 'Tasarımda Yeni Trendler' başlıklı bir seminer vermek üzere Türkiye'yedeydi. Düzenlenen seminerde Hasuike, Hotpoint-Ariston için tasarladığı ve siyah ürünlerden oluşan 'Blackline' serisinin doğuş sürecine, beyaz eşya kavramının değişen yüzüne, geleceğin tasarım trendlerine ve tasarım-teknoloji ilişkisine değindi. Davetlileri tasarım, endüstri ve insanla ilişkileri konusunda aydınlatan Hasuike, moda ve dekorasyonda siyah rengin ihtişamı, evlerde yeni nesil teknolojiler, gelenekselin dışına taşan beyaz eşyalar ve mutfak-banyolar dışındaki yeni kullanım alanlarından bahsetti.

Seminer öncesinde söz alan Indesit Company Türkiye Genel Müdürü Andrea Ojetti, Mudo Concept ile gerçekleştirdikleri işbirliğinin başarısından söz ederken, Mudo Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Taviloğlu da beyaz eşyayı ev dekorasyonunun bir parçası haline getiren Hotpoint-Ariston'un Blackline serisini, farklılığı seven müşterilerinin beğenisine sunmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirtti.

Nişantaşı Mudo Concept'te 6 Ekim Salı akşamı düzenlenen ve İtalya'da yaşayan ünlü tiyatro, sinema, dizi oyuncusu ve çevirmen Serra Yılmaz'ın yorumlarıyla renklenen seminerde, tasarımın doğuş süreci, dekorasyon alanındaki yeni eğilimler ve geleceğin tasarım trendlerini anlatan Makio Hasuike, endüstri ürünlerinde çevreye duyarlılığın gittikçe ağırlık kazanacağını, bu yeni farkındalığın geçmişe oranla günümüzde dünyaya bakış açısını tamamen değiştirdiğini, buna bağlı olarak her yeni projede ve tasarımda çevreye duyarlılık, hareketlilik gibi unsurların öneminin artacağını söyledi. Hasuike, gencinden yaşlısına projeyle ilgisi olan herkesi düşünerek tasarımlar yaptığını ifade ederken, Hotpoint-Ariston için tasarladığı ve siyah ürünlerden oluşan Blackline serisinin doğuş sürecine değindi. Siyahın günümüzde özellikle teknolojik ürünlerde çok yaygın kullanılan bir renk olduğunu hatırlatan tasarımcı, geleceğin tasarımlarında daha geniş bir renk yelpazesi ile karşılaşağımızı vurguladı.

Hasuike, tasarım ve teknoloji ilişkisini ise şöyle tanımladı: "Tasarım ve teknoloji birbirinden ayrılamaz. İşlevsellik de aynı zamanda tasarımın ayrılmaz bir parçasıdır. İnsanlar arasındaki ilişkiyi, makineleri ve içinde yaşadığımız alanı mükemmelleştirmek için tasarıma ihtiyacınız var."

Endüstri ürünleri tasarımcıları arasında önemli bir yeri olan Makio Hasuike, beyaz eşya, mimari ve mobilya gibi birçok alanda farklı işlere imza atıyor. Tasarımları ile pek çok ödüle de layık görülen Hasuike'nin eserleri, New York Modern Sanatlar Müzesi, Triennale di Milano ve Essen'deki Industrieform Müzesi'nde sergileniyor.

yapi.comDİĞER HABERLER:
» Çağdaş Türkmen Öyküsü Hece Öykü'de
» Nuri Pakdil'i Anlamak İçin Anlattılar
» Güvenli İnternet Dönemi Başlıyor
» İnternette com, gov, org, net Tarih Oluyor!
» "Ölüm, Sanat ve Mekân II Sempozyumu"
» Oscar'ın Galibi 'Kral' Oldu
» Hece 'Argo'ya Devam Ediyor
» Kırgız Öyküsü Hece Öykü'de
» Global Marangozhane /
» Işık Kirliliği
Japon tasarımcı Makio Hasuike, Hotpoint-Ariston ile Mudo Concept'in 'Yeni Yaşam Alanları' yaratma konseptiyle başlattığı işbirliği kapsamında 'Tasarımda Yeni Trendler' başlıklı bir seminer vermek üzere Türkiye'yedeydi.  
Tasarım KitaplığıTümü »

» Şehrin Mimarisi / Aldo Rossi
» Osmanlı Mimarisi / Doğan Kuban
» Cumhuriyet Döneminde Resim-Edebiyat İlişkisi / Hatice Bilen Buğra
Ustanın Gör DediğiTümü »

» "Bir Deryâ Ki Kündekâri..." / İrfan Özfatura
» "Keçenin Son Delikanlısı..."
EkstraTümü »

» Mimarlık İhtiyacı / Ertuğ Uçar
» Fotoğraf Üzerine Okumalar - 1 / Fatma Erbaş
» Picasso ile Yunus Emre / Gökhan Akçura
» Heybesinde "Karıncaların Sözlüğü"nü Taşıyan Yolcu: Hasan Aycın / Adem Turan
» Koruma Kültürüne Bir Bakış; Bir İngiliz Kasabası... / İrfan Önal

Yorum yazabilmeniz için üye olmanız gerekiyor. Üye olmak için tıklayın.

(Üye iseniz sayfanın en üstünde sağ tarafta yer alan kısımdan giriş yapmalısınız.)


Henüz yorum yapılmamış.

Üye Girişi
Kullanıcı adı
Şifre
Beni hatırla
Şifremi unuttum!
Ücretsiz Üye Olun!
Son 10 Yorum
toplantı (10.12.2013 - 17:25)
tek söğüt (26.02.2013 - 01:08)
yok var, var var (26.02.2013 - 01:06)
Hoş bir yazı (17.08.2012 - 00:19)
beklerken (27.05.2012 - 21:07)
bir yorum (21.12.2011 - 20:20)
bir yorum (21.12.2011 - 20:13)
işte tam da böyle (18.11.2011 - 20:37)
Gitmek (18.11.2011 - 19:53)
ELİF LAM RA (28.10.2011 - 00:02)
Yorum için üye olun!