« Anasayfa | Künye | Arşiv 9 Aralık 2023, Cumartesi
Gündem: Kültür-
Sanat
Gündem: Hayat
40i Gündem Nöbetçi Köşe
40PENCERE
Siluet
M. Feyza Yarar
Genetik Miras: Vandalizm

Meşkler
Fatih Özkafa
Hat Sanatının Modern Yorumlara İhtiyacı

[ Haberler -> Tasarım Haberleri ]

Melkan Gürsel Tabanlıoğlu, Avrupa'nın En İyi 40 Mimarı Arasına Girdi

28.04.2008 - 21:57

Tabanlıoğlu Mimarlık şirketinin ortaklarından Mimar Melkan Gürsel Tabanlıoğlu, "Avrupa Mimari, Sanat, Tasarım ve Şehircilik Merkezi" ve "The Chicago Athenaeum Mimari ve Tasarım Müzesi" tarafından, "40 yaşın altında gelecek vaat eden 40 mimar"dan biri seçildi.

Tabanlıoğlu, Avrupa Birliği üyesi ve Avrupa sınırları içinde bulunan 47 ülkeden yüzlerce mimarın katıldığı yarışmada, "İstanbul Modern Sanat Müzesi", "Ankara Doğan Medya Center" ve "Levent Loft" için gerçekleştirdiği 3 örnek projeyle dereceye girdi. "Avrupa Mimari, Sanat, Tasarım ve Şehircilik Merkezi" ve "The Chicago Athenaeum Mimari ve Tasarım Müzesi"nin her yıl ortaklaşa düzenlediği "40 Under 40" yarışmasında, Avrupa'nın en iyi 40 genç mimarı seçiliyor. 40 yaşını geçmemiş mimarlar yarışmaya gökdelenler, dini binalar, restorasyon projeleri, şirket binaları, sivil veya siyasi binalar, şehir yenileştirme projeleri, spor ve ulaştırma projeleri gibi çok değişik alanlarda inşa edilmiş veya edilmesi planlanan projelerle katılabiliyor.

Jüri üyeleri değerlendirme sırasında mimaride yenilikçi yaklaşımlar (geleneksel metodların dışında yaklaşımlar, yeni teori ve düşünceler, çağdaş tasarımlar), son inşaat teknolojilerinin kullanımı, farklı materyallerin araştırılması, enerji tasarrufu ve çevre duyarlılığı, inşa edilecek bölgeye uyumluluk gibi kriterleri dikkate alınıyor.

2008 ayağında, Almanya, Belçika, Danimarka, Fransa, Hollanda, Hırvatistan, İngiltere, İspanya, İtalya, Norveç, Polonya, Portekiz, Rusya, Türkiye ve Yunanistan'dan katılan, geleceğin iş ve yaşam biçimlerinde etkin olacak mimarların ödüle değer bulunduğu yarışmanın jürisinde, ünlü mimarların yanı sıra eğitimcilerin de yer alıyor.

2008 jürisinden bazı isimler ise şöyle: Lance Jay Brown, (Architecture + Urban Design and ACSA Distinguished Professor, School of Architecture, City University of New York) Roger Duffy (Skidmore, Owings & Merrill - New York) Rijk Rieveld (Rietveld Architects - New York) Ronnette Riley (Ronnette Riley Architect - New York) 15 ülkeden dereceye giren 40 mimarın eserleri, yıl boyunca Avrupa'nın farklı şehirlerinde sergilenecek. Daha sonra, Amerika'nın Chicago şehrinde bulunan dünyaca ünlü Mimarlık ve Tasarım Müzesi Athenaeum'da izleyicilere sunulacak. Melkan Gürsel Tabanlıoğlu, aynı ödüle 2007 yılında da layık görülmüştü.

Melkan Gürsel Tabanlıoğlu Kimdir?

1970 yılında İstanbul'da doğan Melkan Gürsel Tabanlıoğlu, orta ve lise tahsilini Galatasaray Lisesi'nde tamamladıktan sonra, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nden 1993 yılında mezun oldu. Metropolitan Catalunya Politeknik Üniversitesinde sürdürdüğü lisansüstü eğitimi ve çeşitli mimari deneyimlerden sonra, 1995 yılında Tabanlıoğlu Mimarlık'a ortak olarak katıldı.

Yurtiçi ve yurtdışında önemli projelere imza atan Tabanlıoğlu'nun son dönem tamamladığı ve sürdürmekte olduğu projelerinden bazıları: - İstanbul'da Kanyon, Levent Loft I ve II, İstanbul Sapphire konutları - Carrefour City Park ve Metro Center alışveriş merkezleri - CNN Türk ve Kanal D televizyonlarının yer aldığı Medya Merkezi, Doğan Medya Grubu için İstanbul, Ankara ve İzmir'de baskı merkezleri, DMC İstanbul ve yapımı yeni tamamlanan DMC Ankara ofis binaları - Galataport kentsel dönüşüm projesi - İstanbul Modern, Beyazıt Kütüphanesi gibi kültür yapıları - Nova ve Tunaçelik fabrikaları - Kazakistan'da Palace of Peace, Expo Center, Abbaya Konut Kulesi, Amman'da Officers Tower, Dubrovnik'te Hotel Rixos Libertas, Moskova'da rezidans - Hannover Expo 2000 Türkiye Pavyonu Ulusal ve uluslararası değerlendirmelerde ve yarışmalarda aldığı ödüllerden bazıları: 2000 Ankara Doğan Baskı Merkezi - "Europe for Constructional Steelwork" Avrupa'daki en iyi dört çelik yapıdan biri 2002 Medya Town - Mimarlar Odası Yapı Tasarım Ödülü Galataport ve İstanbul Modern - "Cityscape Architectural Review Awards" iki ayrı dalda büyük ödül 2006 Kanyon - "Architectural Review Awards" büyük ödül 2007 Katıldığı 3 örnek projeyle "The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies" tarafından Avrupa'nın 40yaş altı gelecek vaat eden 40 mimarından biri 2008 DMC Ankara - "XI. Ulusal Mimarlık Ödülleri Yapı Dalı Başarı Ödülü"

(yapi.com)DİĞER HABERLER:
» Çağdaş Türkmen Öyküsü Hece Öykü'de
» Nuri Pakdil'i Anlamak İçin Anlattılar
» Güvenli İnternet Dönemi Başlıyor
» İnternette com, gov, org, net Tarih Oluyor!
» "Ölüm, Sanat ve Mekân II Sempozyumu"
» Oscar'ın Galibi 'Kral' Oldu
» Hece 'Argo'ya Devam Ediyor
» Kırgız Öyküsü Hece Öykü'de
» Global Marangozhane /
» Işık Kirliliği
Tabanlıoğlu Mimarlık şirketinin ortaklarından Mimar Melkan Gürsel Tabanlıoğlu, "Avrupa Mimari, Sanat, Tasarım ve Şehircilik Merkezi" ve "The Chicago Athenaeum Mimari ve Tasarım Müzesi" tarafından, "40 yaşın altında gelecek vaat eden 40 mimar"dan biri seçildi.  
Ustanın Gör DediğiTümü »

» "Bir Deryâ Ki Kündekâri..." / İrfan Özfatura
» "Keçenin Son Delikanlısı..."
EkstraTümü »

» Mimarlık İhtiyacı / Ertuğ Uçar
» Fotoğraf Üzerine Okumalar - 1 / Fatma Erbaş
» Picasso ile Yunus Emre / Gökhan Akçura
» Heybesinde "Karıncaların Sözlüğü"nü Taşıyan Yolcu: Hasan Aycın / Adem Turan
» Koruma Kültürüne Bir Bakış; Bir İngiliz Kasabası... / İrfan Önal
eni-konu: HaberTümü »

» "Hayallere Sığmayan Minyatür Odalar"
» Kehaneti Bile Yetiyor
» Mukaddes Emanetler'e Modern Düzenleme
» Talih Kuşu Değil 'Tarih Kuşu'
» Yıkılırsa Zobu ve Muhsin Bey'in Kemikleri Sızlar

Yorum yazabilmeniz için üye olmanız gerekiyor. Üye olmak için tıklayın.

(Üye iseniz sayfanın en üstünde sağ tarafta yer alan kısımdan giriş yapmalısınız.)


Henüz yorum yapılmamış.

Üye Girişi
Kullanıcı adı
Şifre
Beni hatırla
Şifremi unuttum!
Ücretsiz Üye Olun!
Son 10 Yorum
toplantı (10.12.2013 - 17:25)
tek söğüt (26.02.2013 - 01:08)
yok var, var var (26.02.2013 - 01:06)
Hoş bir yazı (17.08.2012 - 00:19)
beklerken (27.05.2012 - 21:07)
bir yorum (21.12.2011 - 20:20)
bir yorum (21.12.2011 - 20:13)
işte tam da böyle (18.11.2011 - 20:37)
Gitmek (18.11.2011 - 19:53)
ELİF LAM RA (28.10.2011 - 00:02)
Yorum için üye olun!