« Anasayfa | Künye | Arşiv 9 Aralık 2023, Cumartesi
Gündem: Kültür-
Sanat
Gündem: Hayat
40i Gündem Nöbetçi Köşe
40PENCERE
Siluet
M. Feyza Yarar
Genetik Miras: Vandalizm

Meşkler
Fatih Özkafa
Hat Sanatının Modern Yorumlara İhtiyacı

[ Haberler -> Tasarım Haberleri ]

EXPO Zaragoza 2008 Kapılarını Açtı

17.06.2008 - 11:14

Uluslararası EXPO yarışında, 2004 yılında Yunanistan'ın Selanik ve İtalya'nın Trieste kentlerini geride bırakan İspanya'nın Zaragoza kenti, hazırlıkların tamamlanmasının ardından 14 Haziran 2008 tarihinde kapılarını ziyaretçilerine açtı.

1851 yılından bu yana dünyanın çeşitli şehirlerinin ev sahipliği yaptığı, Uluslararası Sergiler Bürosu (Bureau International des Expositions) tarafından organize edilen EXPO'larla, uluslararası ilişkilerin güçlendirilmesi, kültürel değerlerin tanıtılması, kentlerin değişim ve gelişimine katkıda bulunulması amaçlanıyor.

EXPO'lar şehirlerde "uluslararası" ve "evrensel" olmak üzere iki farklı şekilde düzenleniyor: Evrensel EXPO'lar mekan kısıtlaması olmadan 5 yılda bir, en az 3, en çok 6 ay sürecek şekilde, yaklaşık 1 milyon 500 bin metrekarelik bir alanda; özel temayla sınırlandırılan ve belirli bir periyodu olmayan Uluslararası EXPO'lar ise 3 ay boyunca yaklaşık 25 hektarlık bir alanda ziyaretçilere hizmet veriyor.

Fuar Alanı İnşaatı

Bugüne kadar, Londra, New York, Dublin, Paris, Viyana, Philadelphia, New Orleans, Antwerp, Melbourne, Chicago, San Francisco, Atlanta, Brüksel, Buffalo, Saint Louis, Liege, Milano, Hampton Roads, Seattle, Torino, Ghent, San Diego, Rio de Janiero, Wembley, Barselona, Sevilla, Montreal, San Antonio, Osaka, Spokane, Okinawa, Knoxville, New Orleans, Tsukuba, Vancouver, Brisbane, Genoa, Taejon, Lizbon, Hanover, Aichi Prefecture kentlerinin evsahipliğini üstlendiği EXPO, 2010 yılında Şangay, 2012 yılında Yeosu, İzmir'in aday kent olduğu 2015 yılında ise Milano'da düzenlenecek.

Crystal Palace (Londra, 1851), Eyfel Kulesi (Paris, 1889), Barcelona Pavilion (Barselona, 1929) ve Space Needle (Seattle, 1962) ise EXPO'ların düzenlendikleri kente kazandırdıkları önemli mimari eserlerden birkaçı.

"Su ve Sürdürülebilir Gelişim" temasıyla 14 Haziran - 14 Eylül 2008 tarihleri arasında gerçekleştirilecek İspanya Aragon Özerk Bölgesi'nin başkenti Zaragoza'ya konuk olan EXPO 2008, aynı zamanda "Doğa'nın Bilgeliği" temalı EXPO 2005 AICHI Japonya'nın devamı, 2010 yılında Şangay kentinde düzenlenecek "Daha İyi Kent, Daha İyi Yaşam" temalı serginin ise önceliği niteliğini taşıyor. İçlerinde Tükiye'nin de yer aldığı 100'ün üzerinde ülkenin temsilcilerinin katılımcı olarak yer alacağı fuarın 5 milyon ziyaretçi tarafından gezilmesi bekleniyor.

Ebro Nehri havzasının, Zaragoza şehri ile nehir kıyısındaki verimli tarım arazileri arasında doğal bir bariyer şeklinde yarattığı geniş Meandro de Ranillas kırsal bölgesinde %25'i yüzey alanı, %75'i ise su parkı olarak tasarlanan fuar alanın bu iki bölgesini -su parkı ve fuar alanı- Ronda del Rabal adıyla anılan 3 ring yol birbirinden ayırıyor.

Fuar Alanındaki Önemli Yapılar

Fuar alanı içerisinde Köprü Pavyon, Su Kulesi, Konferans Merkezi, Akvaryum, Su Tribünü Pavyonu "Suda Yaşayan İlham" Meydanı, Amfi Tiyatro, "Uç Noktada Su" Meydanı, Beacon - Sivil İnisiyatif Pavyonu, "Susuzluk" Meydanı, Ülkeler Pavyonu, "Su Şehirleri" Meydanı, "Oikos: Su ve Enerji" Meydanı, "Ortak Su" Meydanı, İspanyol Pavyonu, Aragon Pavyonu, Dijital Su Pavyonu gibi özel olarak tasarlanmış çok sayıda yapı bulunuyor.

Köprü Pavyon
Nehrin iki yakasına ve ortasındaki merkez adaya oturan ve Expo'nun ana girişlerinden birini oluşturan Köprü Pavyon, fuarın en dikkat çekici yapılarından bir tanesi. 260 metre uzunluğunda ve 30 metre genişliğindeki, Intermodal İstasyonu'nu Fuar Merkezi'ne bağlayan bu pavyon Zaha Hadid tasarımı. 2.700 metrekarelik bir sergi alanı ve 3.100 metrekarelik yürüyüş yollarıyla birlikte iki aşamalı olarak inşa edilen pavyondan fuar sırasında saatte 10.000 kişinin geçmesi bekleniyor. Köprü Pavyon, 13 - 14 Haziran 2008 tarihinde gerçekleştirilen görkemli törenle ziyarete açıldı.

Su Kulesi
EXPO 2008'in düşey ikonu olarak anılan Su Kulesi 73 metre yüksekliğindeki üst bölümü camdan yapıldı. Kule görsel bir simge olmasının yanı sıra, Zaragoza kentinin doğu kısmını, fuar alanını ve Su Parkı'nı izlemeye olanak tanıyan seyir rampalarına sahip.

Konferans Merkezi
EXPO 2008 için mimarlar Nieto ve Sobejana tarafından tasarlanan konferans merkezi, yaklaşık 9.000 m2'lik alana sahip. Konferans Merkezi, sergi salonları ve oditoryum olmak üzere iki ana bölümden oluşuyor.

Dijital Su Pavyonu
Fuar alanın bir diğer girişi ise Claudio Bonicco, Matteo Lai, Walter Nicolino ve Carlo Ratti tarafından tasarlanan, duvarları sudan oluşan, çatısında bir havuzun da yer aldığı Dijital Su Pavyonu.

Ülkeler Pavyonu
Uluslararası Sergiler Bürosu'nun belirlediği kriterler doğrultusunda katılımcıların kullanımına yönelik olarak tasarlanan ve iki kademeden oluşan Ülkeler Pavyonu ise tek bir çatının altında birleştirilen, zeminde aynı lojistik alanları kullanan 9 ayrı pavyondan oluşuyor. Türk Pavyonu'nun da yer alacağı bu alan toplam 61.667 metrekare büyüklüğünde. Bu alanda yer alacak Türk Pavyonu'nun tasarımı ise T Mimarlık - Çağlayan Tuğal'e ait.

Temalı Meydanlar
Fuar alanında, her biri yaklaşık 1.000 m2'lik alana sahip toplam 6 adet de temalı meydan bulunuyor. Bu meydanlar hepsi, EXPO'nun ana teması "Su ve Sürdürülebilir Gelişim" başlığı altında geliştirilmiş farklı temalara sahip.

İspanyol Pavyonu
Evsahibi İspanya'ya ait pavyon ise Ebro Nehri'nin kıyısındaki sık kavaklıktan ve ışıktan esinlenilerek tasarlanmış. Yaklaşık 8.000m2'lik yüzey alanına sahip pavyonun tasarımı Yenilenebilir Enerji Ulusal Merkezi (CENER) işbirliğinde mimar Patxi Mangado tarafından yapıldı.

Aragon Pavyonu
2.000 yıllık Aragon tarihine tanıklık etmiş beş farklı uygarlığı temsil eden elemanların kullanıldığı Aragon Pavyonu'nun tasarımında mimarları Olano ve Mendo, bölgenin geleneksel sepet örgüsü şeklinden esinlenmiş.

Türk Pavyonu
İlk kez 1867 yılında Paris'te düzenlenen EXPO'ya, ardından sırasıyla 1939 New York, 1958 Brüksel, 1970 Osaka, 1992 Sevilla, 1998 Lizbon, 2000 Hannover ve 2005 Aichi EXPO'larına katılım gösteren Türkiye, Zaragoza'daki Türk Pavyonu'nunda EXPO 2008 aracılığıyla, suyun uygun kullanımı ve çevre koruması için geliştirdiği teknoloji ve altyapıyı dünya ülkeleri ile paylaşmayı hedefliyor.

Pavyon, ilk üçü sadece teşhire yönelik olmak üzere dört ayrı mekandan oluşuyor:

1. Su - Hayatın Kaynağı: Giriş niteliğindeki bu mekanda Türkiye'nin önemli su varlığı, geçmişte ve günümüzde Tükiye için taşıdığı önem izleyicilere aktarılıyor.

2. Hayat için Çeşmeler: Türkiye'deki su kullanımının tarihsel geleneğinin, büyük altyapısı, sosyal, sanatsal, politik veya mitolojik bakış açısından yorumlanarak sergilendiği bu alanda ise "kaynaklar", her şeyden çok "su" kavramını "insan hayatı" ve "kaynak" olarak ekonomik, politik, kültürel, gelenek ve görenekler anlamında aktarılıyor.

3. Herkes için Su ve Hayat: Burada Türkiye'deki gerçekleştirilmiş altyapı çalışmaları kadar suyun az bulunduğu bölgelerdeki kaynakları yeniden kazanmak ve yararlanmak amacına yönelik projeler sergileniyor. Bu projelerle söz konusu bölgelerdeki vadilere, şehirlere ve kasabalara bereketliliği geri getirmek amaçlanıyor.

4. Suyun Zevkleri: Sergi alanının sonundaki, çok işlevli olarak düşünülen bu mekanda ise Ebru Sanatı Atölyesi, Turizm Ofisi ve Hediyelik Eşya bölümü yer alacak.

EXPO Zaragoza 2008, 14 Eylül 2008 tarihine kadar ziyaret edilebilir.

(Arkitera)DİĞER HABERLER:
» Çağdaş Türkmen Öyküsü Hece Öykü'de
» Nuri Pakdil'i Anlamak İçin Anlattılar
» Güvenli İnternet Dönemi Başlıyor
» İnternette com, gov, org, net Tarih Oluyor!
» "Ölüm, Sanat ve Mekân II Sempozyumu"
» Oscar'ın Galibi 'Kral' Oldu
» Hece 'Argo'ya Devam Ediyor
» Kırgız Öyküsü Hece Öykü'de
» Global Marangozhane /
» Işık Kirliliği
Uluslararası EXPO yarışında, 2004 yılında Yunanistan'ın Selanik ve İtalya'nın Trieste kentlerini geride bırakan İspanya'nın Zaragoza kenti, hazırlıkların tamamlanmasının ardından 14 Haziran 2008 tarihinde kapılarını ziyaretçilerine açtı.  
YAZININ GÖRSELLERİ:
Tasarım KitaplığıTümü »

» Şehrin Mimarisi / Aldo Rossi
» Osmanlı Mimarisi / Doğan Kuban
» Cumhuriyet Döneminde Resim-Edebiyat İlişkisi / Hatice Bilen Buğra
EkstraTümü »

» Mimarlık İhtiyacı / Ertuğ Uçar
» Fotoğraf Üzerine Okumalar - 1 / Fatma Erbaş
» Picasso ile Yunus Emre / Gökhan Akçura
» Heybesinde "Karıncaların Sözlüğü"nü Taşıyan Yolcu: Hasan Aycın / Adem Turan
» Koruma Kültürüne Bir Bakış; Bir İngiliz Kasabası... / İrfan Önal
Tasarım SohbetleriTümü »

» Hakan Gürsu ve IDA 2007 Ödüllü Projesi: Volitan
» Emre Arolat: "Mimarlık benim için bir dünya görüşü üzerinden şekillenen ve o denli tutarlı olan bir iş üretmektir."
» Turgut Cansever: "Kuleler, insanlığın içine düştüğü gurur ve yanılgıların eseri"
» Rem Koolhas ile Mimarlık, Kent ve İstanbul Üzerine

Yorum yazabilmeniz için üye olmanız gerekiyor. Üye olmak için tıklayın.

(Üye iseniz sayfanın en üstünde sağ tarafta yer alan kısımdan giriş yapmalısınız.)


Henüz yorum yapılmamış.

Üye Girişi
Kullanıcı adı
Şifre
Beni hatırla
Şifremi unuttum!
Ücretsiz Üye Olun!
Son 10 Yorum
toplantı (10.12.2013 - 17:25)
tek söğüt (26.02.2013 - 01:08)
yok var, var var (26.02.2013 - 01:06)
Hoş bir yazı (17.08.2012 - 00:19)
beklerken (27.05.2012 - 21:07)
bir yorum (21.12.2011 - 20:20)
bir yorum (21.12.2011 - 20:13)
işte tam da böyle (18.11.2011 - 20:37)
Gitmek (18.11.2011 - 19:53)
ELİF LAM RA (28.10.2011 - 00:02)
Yorum için üye olun!