« Anasayfa | Künye | Arşiv 28 Şubat 2024, Çarşamba
Gündem: Kültür-
Sanat
Gündem: Hayat
40i Gündem Nöbetçi Köşe
40PENCERE
Siluet
M. Feyza Yarar
Genetik Miras: Vandalizm

Meşkler
Fatih Özkafa
Hat Sanatının Modern Yorumlara İhtiyacı

[ Haberler -> Tasarım Haberleri ]

Payitaht-ı Zemin: Eminönü

11.04.2008 - 13:05

Ülkemizin en önemli tarihçilerinden Prof. Dr. İlber Ortaylı, Prof. Dr. Vahdettin Engin ve Yrd. Doç. Dr. Erhan Afyoncu tarafından hazırlanan kitabın tanıtımı Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er tarafından birlikte yapıldı.

Tarihî yarımada Eminönü'nü anlatan Payitaht-ı Zemin: Eminönü kitabı, önceki akşam Sepetçiler Kasrı'nda düzenlenen törenle tanıtıldı. Prof. Dr. İlber Ortaylı, Prof. Dr. Vahdettin Engin ve Yrd. Doç. Dr. Erhan Afyoncu tarafından hazırlanan kitabın tanıtım organizasyonuna Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er, İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yavuz Özgün ile çok sayıda davetli katıldı.

İki cilt halinde hazırlanan kitabın Eminönü'ne ve İstanbul'a olan borcun ödenmesi noktasında büyük bir anlamı olduğunu söyleyen Bakan Günay, "Dünyanın önemli kültür başkentlerinden Eminönü'nde yapılan çalışmaları takdir etmemek mümkün değil. Eminönü Belediye Başkanı'nı bu noktada dördüncü yılına böyle anlamlı bir hediye sığdırdığı için kutluyorum. Böyle bir akademik çalışmayı yapmak, belediye başkanlarının yaptığı en güzel eserlerden birisidir. Hep birlikte önümüzdeki süreçte İstanbul'a karşı Eminönü'ne karşı bu Payitaht-ı Zemin'e karşı bu imparatorluklar merkezine karşı görevlerimizi layıkıyla yerine getirelim" şeklinde konuştu.

En Önemli Tarihi Rehber

Kitapta kültürel çalışmalarını taçlandırdıklarını ifade eden Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er ise, "Eminönü'nde geride kalan dört yıl içerisinde çok önemli sayılabilecek işlere imza attık. Bugüne kadar hiçbir otoritenin sonuçlandıramadığı meydanların işgaline son verdik. Bugün Eminönü'nde tarihi meydanları huzur içerisinde gezebiliyorsak bu, yönetim olarak bizlerin kararlılığı sayesinde olmuştur. İmalathanelerin bölge dışına çıkartılması ve yenileme alanları çalışmamızla da Eminönü'nün fiziki değişikliğini tamamlayacağız" dedi.

Yazarlar adına konuşan Prof. Dr. İlber Ortaylı ise, "Bu kitap alışılmış bir turistik rehber değil. Yaklaşımımız şudur, görünen hadiselerin arasında görülmeyenleri ortaya koymak ve onların da ardında tarihî bir şehri anlatmak. Bu kolay bir çalışma değildir ama şunu söyleyeyim. Elimizden geldiğince diğer kaynakları da kullanarak kaleme aldığımız bu eserde, Bizans İstanbulunun Osmanlı etkisinin şu ana kadarki en önemli rehberlerinden birini hazırladık. Maalesef dönem içerisinde buralarda birtakım eserler tahrip edilmiştir Bu kitabı incelediğiniz zaman göreceksiniz ki, üç bin yıllık İstanbul burada buram buram kokmaktadır" şeklinde konuştu.

İçinde neler yok ki?

Eminönü Belediyesi tarafından yayınlanan Payitaht-ı Zemin: Eminönü kitabı, Eminönü ilçesini kuruluşundan günümüze bütün yönleriyle ortaya koyuyor. Ülkemizin en önemli tarihçilerinden Prof. Dr. İlber Ortaylı, Prof. Dr. Vahdettin Engin ve Yrd. Doç. Dr. Erhan Afyoncu tarafından hazırlanan kitapta; Eminönü'nün tarihi, kültürel, siyasi, iktisadi ve mimari geçmişi aktarılıyor. Eminönü ilçesi bilindiği gibi tarihe yön veren bir şehrin merkez bölgesi, iki cihan imparatorluğunun, Roma ve Osmanlı'nın görkemini içinde barındıran bir bölgedir. Eminönü Belediyesi yayınlarından çıkan "Payitaht-ı Zemin: Eminönü / Bir Dünya Başkenti" kitabı, Eminönü incelemelerine bir giriş ve hem araştırmacılara hem de tarih meraklılarına bir el kitabı sunmak arzusuyla hazırlanmış.

(Arkitera)DİĞER HABERLER:
» Çağdaş Türkmen Öyküsü Hece Öykü'de
» Nuri Pakdil'i Anlamak İçin Anlattılar
» Güvenli İnternet Dönemi Başlıyor
» İnternette com, gov, org, net Tarih Oluyor!
» "Ölüm, Sanat ve Mekân II Sempozyumu"
» Oscar'ın Galibi 'Kral' Oldu
» Hece 'Argo'ya Devam Ediyor
» Kırgız Öyküsü Hece Öykü'de
» Global Marangozhane /
» Işık Kirliliği
Tarihî yarımada Eminönü'nü anlatan Payitaht-ı Zemin: Eminönü kitabı, önceki akşam Sepetçiler Kasrı'nda düzenlenen törenle tanıtıldı.  
Ustanın Gör DediğiTümü »

» "Bir Deryâ Ki Kündekâri..." / İrfan Özfatura
» "Keçenin Son Delikanlısı..."
Tasarım SohbetleriTümü »

» Hakan Gürsu ve IDA 2007 Ödüllü Projesi: Volitan
» Emre Arolat: "Mimarlık benim için bir dünya görüşü üzerinden şekillenen ve o denli tutarlı olan bir iş üretmektir."
» Turgut Cansever: "Kuleler, insanlığın içine düştüğü gurur ve yanılgıların eseri"
» Rem Koolhas ile Mimarlık, Kent ve İstanbul Üzerine
Tasarım KitaplığıTümü »

» Şehrin Mimarisi / Aldo Rossi
» Osmanlı Mimarisi / Doğan Kuban
» Cumhuriyet Döneminde Resim-Edebiyat İlişkisi / Hatice Bilen Buğra

Yorum yazabilmeniz için üye olmanız gerekiyor. Üye olmak için tıklayın.

(Üye iseniz sayfanın en üstünde sağ tarafta yer alan kısımdan giriş yapmalısınız.)


Henüz yorum yapılmamış.

Üye Girişi
Kullanıcı adı
Şifre
Beni hatırla
Şifremi unuttum!
Ücretsiz Üye Olun!
Son 10 Yorum
toplantı (10.12.2013 - 17:25)
tek söğüt (26.02.2013 - 01:08)
yok var, var var (26.02.2013 - 01:06)
Hoş bir yazı (17.08.2012 - 00:19)
beklerken (27.05.2012 - 21:07)
bir yorum (21.12.2011 - 20:20)
bir yorum (21.12.2011 - 20:13)
işte tam da böyle (18.11.2011 - 20:37)
Gitmek (18.11.2011 - 19:53)
ELİF LAM RA (28.10.2011 - 00:02)
Yorum için üye olun!