« Anasayfa | Künye | Arşiv 27 Haziran 2022, Pazartesi
Gündem: Kültür-
Sanat
Gündem: Hayat
40i Gündem Nöbetçi Köşe
40PENCERE
İki Nokta Üst Üste
Esma Ürkmez
Matbaadan Tanıtıma Koş!

Yeşilde Durmak
Hale Sert
Kanaviçe

Olay Yeri İnceleme
Zehir Hafiye Battal Küttab
Tezekten Terazi ya da Çok "hit" Alan Hep "tıklanan" Yazı Budur!

[ Haberler -> Kitap Haberleri ]

Frankfurt Programı Açıklandı

07.07.2008 - 23:09

Bu yıl 15-19 Ekim tarihleri arasında yapılacak 60. Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı'nın konuk ülkesi olan Türkiye, fuarda sunacağı programı, dün Frankfurt Literaturhause'da yapılan bir basın toplantısıyla açıkladı. Toplantıda, Frankfurt Kitap Fuarı Direktörü Jürgen Boos, 2008 Frankfurt Kitap Fuarı Onur Konuğu Türkiye Projesi Genel Koordinatörü Doç. Dr. Ahmet Arı, Ulusal Yürütme Komitesi eşbaşkanları Müge Gürsoy ve Ümit Yaşar Gözüm, Basın Yayın Birliği Başkanı Hayati Bayrak, Türkiye Yazarlar Birliği Başkanı Çetin Tüzüner ile yazar Nazlı Eray konuşma yaptılar.
Toplantıda, "Bütün Renkleriyle Türkiye" sloganıyla hazırlanan O- nur Konuğu programında Türkiye'nin Almanya'da 250 etkinlik gerçekleştireceği açıklandı.
Bunlar arasında okuma günleri, konserler, dans ve tiyatro gösterileri, sergiler ve sempozyumlar yer alıyor.

Çok sayıda etkinlik var
Onur Konuğu programına, aralarında Orhan Pamuk, Yaşar Kemal, Aslı Erdogan, Elif Şafak, Ahmet Ümit, Doğan Hızlan, Çetin Altan, Enis Batur, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Ferit Edgü, İlhan Berk, İhsan Oktay Anar, Adalet Ağaoğlu, Murathan Mungan, Gülten Akın, Cevat Çapan, Leyla Erbil, Murat Belge, Pınar Kür ve Nazlı Eray'ın da bulunduğu 350 yazar, şair ve çevirmen de söyleşi, konferans ve sempozyumlarla eşlik edecek.
Onur Konuğu Türkiye, 4 bin metrekarelik fuar alanında 40 kültürel etkinlik, 150 konferans ve okumayla kendini tanıtacak. Zaman içinde kültürel aktarımı konu edinen "Dün Bugün" sergisi, tarihi değer taşıyan kitapların görülebileceği "Müze Sergisi" ile Türkiye kitaplarının sergileneceği etkinlikler de bu alanda gerçekleşecek.

Özel koleksiyon sergisi
Fuar alanına, merkezinde 10 metre yüksekliğinde metal bir kulenin bulunacağı, çadırlardan oluşan bir oba inşa edilecek. Burada, Türk kültürünü yansıtan sergiler olacak. Bunların yanı sıra açık alanda ebru, hat sanatı ve mücellitlik uygulamaları gösterilecek. 5.1. no'lu salondaki Türkiye ulusal standında ise yaklaşık 100 Türk yayınevi yer alacak.
Ayrıca, Türkiye'yle ilgili Almanca kaleme alınmış, 500 kitaplık özel bir koleksiyon da sergilenecek. Türkiye, müzik ve sahne sanatlarındaki 300 sanatçının da içinde bulunduğu toplam 1000 kişilik bir heyetle temsil edilecek.

Fuarı Gül ve Köhler açacaklar
Basın toplantısında, fuarın açılışını Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Almanya Cumhurbaşkanı Horst Köhler ve Nobel ödüllü yazarımız Orhan Pamuk'un birlikte yapacağı açıklandı. Jürgen Boos, konuşmasını Nâzım Hikmet'ten dizelerle süsledi ve Goethe'nin "Divan" adlı eserini yazarken Osmanlı'dan etkilendiğine dikkat çekti.
Doç. Ahmet Arı ise konuşmasında "Kurandan alıntılar yaptı ve Kuranda da belirtildiği gibi insanların tanışıp bilişmek için yaratıldıklarını, bu kaynaşmayı temin eden en güçlü aracın edebiyat olduğunu söyledi.
Müge Gürsoy Sökmen de şöyle konuştu: "Kültürümüzü, dünyanın dikkatine açarken hangi ulusun has Türk, hangi unsurun melez olduğu gibi bir tartışmaya girmek yerine bu tarihi, bu iç içe geçişi öncelikle takdir etmeli ve şükranla karşılamalıyız. İnkârcı, savunmacı bir tutumla tarihsel paylaşımları, yüzyılların alışverişini görmezden gelmek yerine, bu tarihe ve şimdi içimizde barındırdığımız çeşitliliğe sahip çıkmalı, hakkını vermeliyiz."

(Milliyet-Esra Maurer Frankfurt)DİĞER HABERLER:
» Çağdaş Türkmen Öyküsü Hece Öykü'de
» Nuri Pakdil'i Anlamak İçin Anlattılar
» Güvenli İnternet Dönemi Başlıyor
» İnternette com, gov, org, net Tarih Oluyor!
» "Ölüm, Sanat ve Mekân II Sempozyumu"
» Oscar'ın Galibi 'Kral' Oldu
» Hece 'Argo'ya Devam Ediyor
» Kırgız Öyküsü Hece Öykü'de
» Global Marangozhane /
» Işık Kirliliği
15-19 Ekim tarihleri arasında yapılacak Frankfurt Kitap Fuarı'nın konuk ülkesi olan Türkiye'nin programı açıklandı. Alman yönetici Nâzım'dan, Türk yönetici de Kuran'dan alıntı yaptı.  
Arşivlik HayatlarTümü »

» Asaf Hâlet Çelebi 100 Yaşında / Ömer Faruk Şerifoğlu
» Arşivcilerin Babası: Muallim Cevdet / Zeynep Berktaş
Halep&ArşınTümü »

» Hrant Dink Sonrası "Yitik Yürek" Tartışması
» "Atatürk ve Din" Tartışması
» "Tasavvuf Neşriyatı" Tartışması
» Paramparça Entelektüeller ve Fikirler: "İmparatorluğun Çöküş Döneminde Osmanlı Ermenileri" Başlıklı Ertelenen Konferans Sonrasında Türk Entelijansiyası
» "Bir Zamanlar Bir İsmet Özel Vardı..." Tartışması
Âlemde Ne Var?Tümü »

» Müziğin Gücü / Çeviri: Hale Sert
» İstanbul'daki Muhalif İranlıların Kısa Tarihi - 2 / Cihan Aktaş
» Tahran Kitap Fuarı'nda İlginç Bir Panel - 1 / Cihan Aktaş
» Benazir Butto'nun Son Sözleri / Çeviri: Hale Sert
» Temizlik: Nereden Nereye... / Çeviri: Hale Sert

Yorum yazabilmeniz için üye olmanız gerekiyor. Üye olmak için tıklayın.

(Üye iseniz sayfanın en üstünde sağ tarafta yer alan kısımdan giriş yapmalısınız.)


Henüz yorum yapılmamış.

Üye Girişi
Kullanıcı adı
Şifre
Beni hatırla
Şifremi unuttum!
Ücretsiz Üye Olun!
Son 10 Yorum
toplantı (10.12.2013 - 17:25)
tek söğüt (26.02.2013 - 01:08)
yok var, var var (26.02.2013 - 01:06)
Hoş bir yazı (17.08.2012 - 00:19)
beklerken (27.05.2012 - 21:07)
bir yorum (21.12.2011 - 20:20)
bir yorum (21.12.2011 - 20:13)
işte tam da böyle (18.11.2011 - 20:37)
Gitmek (18.11.2011 - 19:53)
ELİF LAM RA (28.10.2011 - 00:02)
Yorum için üye olun!